Не се знае много за това как обича да се забавлява американският президент Джо Байдън, но изглежда, че едно от нещата, които със сигурност му носят удоволствие е шофирането. Той притежава Corvette Stingray, модел от 1967 г. – подарък за неговата сватба от баща му, който е работел в автокъща.
„Обичам да шофирам. Приемах се за доста добър шофьор като млад. Обичам тази кола, с нея свързвам само невероятни спомени. Как само шофираше баща ми! Когато седнеш зад волана чувстваш, че контролираш нещата напълно.”
Си Дзинпин, лидерът на втората водеща икономическа сила в света – Китай, е почитател на книгите.
„Най-любимото ми хоби е четенето. Четенето за мен е начин на живот. Да прочитам книги от различни жанрове е хобито, което е било част от целия ми живот. Докато бях млад в провинцията четях много и постепенно разширявах кръгозора и познанията си. Когато тръгвах сутрин за земеделска работа, винаги носех книга със себе си, обикновено китайски фразеологичен речник или кратък речник на философията. Започвах да работя на полето след като научавах дума или израз и след това друга, докато почивах. Търсех книги навсякъде и си повтарях, че трябва да се срамувам, ако не съм достатъчно начетен.”
Си Дзинпин е любител и на футбола. Той има фланелки с №10 от „Байер Леверкузен”, бразилския национален отбор и националния отбор на Аржентина, където с №10 са известни Марадона и Меси. Има и тениски с личен автограф от Дейвид Бекъм и баскетболиста Коби Брайънт. Любовта към спорта се споделя и от руския президент Владимир Путин. Той е известен с това, че свързва почивката с динамичните спортове – запален е по хокея, рафтинга, ездата, кара ски, почитател е и на риболова. Майстор е по джудо и самбо:
„Практикувам джудо от 13-14-годишен без прекъсване.”
Освен това обаче той има и слабост към музикалното изкуство:
„Наистина обичам музиката. В свободното си време, ако имам възможност, я слушам с удоволствие. И имам добри приятели музиканти. Обичам да слушам интересни и добри записи.”
Какви развлечения обаче са влезли под кожата на европейските лидери?
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обича ездата. За връзката между хората и конете тя казва:
„Ако погледнете децата, които имат коне, тогава знаете, че няма по-добър начин да станат отговорни. Малчуганите, които имат пони, знаят, че могат да захвърлят колелото в ъгъла или три дни да го вали дъжд. Но когато понито погледне с големите си кафяви очи в студ или в жега те се грижат за животното. В младостта конете ни учат на смирение, защото тогава искаме да победим на всяка цена, ядосваме се, ако не се случи и искаме да се наложим със сила. Но ако продължим с търпение и дружелюбие, лоялност и спокойствие към животното, тогава постигаме целта си. Конете са в хармония с природата и ни учат на уважение към нея.”
Докато е подрастваща семейството на Урсула фон дер Лайен издава сингъл и има участие по телевизията, където групата е представена от бащата на фон дер Лайен – бившият министър-председател на Долна Саксония Ернст Албрехт.
Президентът на Франция Еманюел Макрон има слабост към изкуствата. На първо място той е запален любител-пианист и още през 2014 г., когато пое поста министър на икономиката, псевдонимът му е бил „Моцарт на Елисейския дворец”. В интервю за сайта ClassiqueNews.com през 2017 г. казва:
„Свирил съм много на пиано и когато имам свободно време сега също свиря. Специални за мен са произведенията на Роберт Шуман – притежават художествени образи и чувства, които не намирам никъде другаде. Обичам и Ференц Лист – този голям, модерен европеец, но едновременно с това свързан с големите традиции. Искрата на неговите произведения свети и днес след толкова много години.”
Силна страна на франския президент е и литературата. Предизвикан от журналист той успя по памет да изрецитира първите реплики на Алцест от пиесата „Мизантроп” от Молиер.
Макрон е почитател и на седмото изкуство. Като ученик е искал да стане актьор и е първият френски президент появил се във филм, който беше излъчен извън конкурсната програма на фестивала в Кан през 2018 г. В него той не влиза в чужд образ, а се появява изненадващо по време на спор между двама режисьори как точно трябва да заснемат сцената с него.
Подобен флирт с киното имаха и Кралица Елизабет II, която участва в краткия филм Happy and Glorious, заедно с Даниел Крейг в ролята на Джеймс Бонд, за откриването на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
Нелсън Мандела пък рецитира реплики на Малкълм Екс във филм на Спайк Лий от 1992 г.
Много преди да стане президент, бившият американски държавен глава Доналд Тръмп се появи за кратко във втората част на поредицата „Сам вкъщи”.
Нетипично хоби има британският премиер Борис Джонсън:
„Аз правя макети на автобуси. Вземам стари дървени щайги и ги боядисвам. Рисувам пътниците, които се забавляват в чудесния автобус.”
И за финал да споменем интересите на политици от нашия регион. Оскъдна е подобна информация за турския президент Реджеп Ердоган, но за него се знае, че е играл полупрофесионален футбол.
Сръбският му колега Александър Вучич пък през 2009 г. участва в сръбската версия на предаването „Танцувай със звездите”.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..