Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходимо е адекватно здравно информиране на населението

Проф. Асена Сербезова: Ниският имунизационен обхват се дължи и на неглижирането на здравната ни култура

Фармацевтите биха помогнали в процеса на ваксинирането

Асена Сербезова
Снимка: БГНЕС

„Моментът за поставянето на ваксина беше още когато се появиха първите ваксини“, каза пред БНР председателят на УС на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.

По повод започналата информационна кампания за ваксинирането от страна на съсловни и пациентски организации, проф. Сербезова посочи, че такава е трябвало да има от страна на държава още в началото на пандемията, за да се обясни всичко на обществото относно ваксините:

„Да се обясни как бяха разработени ваксините, кратки ли са били сроковете, за да не се появява конспиративна информация, за тяхната безопасност, ефективност. Основно трябваше да се работи за мотивацията за ваксинацията“, посочи още проф. Сербезова.

„А фармацевтите се включваме в тази кампания, защото сме много близко до потребителите, ние от години настояваме, както в много държави фармацевтите са ангажирани с различни дейности по фармацевтични грижи, това да стане и у нас – за по адекватно здравно информиране на населението.

Ниският имунизационен обхват сега не се дължи само конкретно на тази пандемия, но и поради това, че години наред у нас се неглижира ниската здравна култура и просвета на населението. Неглижиране на здравното образование от ранна детска възраст“, поясни още проф. Сербезова.

"Фармацевтите биха могли да имат по-активна роля в процеса на ваксинирането, но това трябва да стане държавна политика. Но информацията за ваксините трябва да се предоставя на достъпен език за хората. Това важи и за лекарствата и ролята на генетично модифицирани организми в тяхното производство, това важи сега и за новия вид РНК ваксини, защо бяха по-кратки сроковете сега за създаването на тези ваксини", заяви още проф. Сербезова.

"За тези кратки срокове за РНК ваксините не е направен компромис с качеството и безопасността, защото е използван подход на последователен преглед на информацията, която е налична, поради което бяха съкратени тези срокове, както и към компаниите, които представиха тези продукти за пускане на пазара, се предявиха доста сериозни изисквания по отношение на безопасността и те всеки месец предоставят такъв доклад. Както и, че тези ваксини са разработвани още през 90-те години за борба с някои ракови заболявания - тоест технологията не е нова", поясни още експертът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10