Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето градски чешми в центъра на Габрово остават сухи

Евгени Мичев
Снимка: Велина Махлебашиева

В летните жеги, в които температурите достигат екстремни стойности, повечето градски чешми в центъра на Габрово остават сухи. Хората се възмущават, а някои споделят, че така е било и така ще бъде. За да привлече вниманието към проблема, един от будните габровци, както се самоопределя Евгени Мичев, снима чешмите и публикува фотографиите в социалните мрежи.

Евгени Мичев е любител фотограф. Снима пресъхналите чешми в радиус от няколкостотин метра около сградата на Габровската община и констатира, че това не е от вчера.

„Водата като ценен, важен ресурс винаги е била от насъщна потребност, особено през летните горещини и е много жалко в Габрово в един радиус от няколко стотин метра от сградата на Общината да има толкова много неработещи чешми или останки от чешми. В България то 14 век нататък започва да се образува такава култура на течаща вода и то принудително течаща, защото реката също тече, но е естествено течащ източник. Преди това тази култура е била в римски свят, но за съжаление не сме закачили много от него и поради тази причина след Османското нашествие започват да се изграждат масово такива чешми, каквито ние познаваме в днешно време“, каза за БНР Евгени Мичев.

Има и работещи чешми, които обаче са крайно недостатъчни, допълни Мичев. В тези жеги габровци и гостите на града могат да се разхладят на чешмата, намираща се на площада пред Общината и на течащата вода пред старата часовникова кула. За разлика от тях, други десет чешми в центъра остават сухи. Като тази в близост до Априловската гимназия: 

„Трябва да има вода, да си налея, но отдавна няма“, каза жителка на Габрово.

Чешмата до Априловската гимназия изглежда трудно може да бъде опазена от вандали. През този сезон канелката ѝ е сменяна 3 пъти. Отново е счупена и до няколко дни предстои да бъде сложена нова и водата да бъде пусната, посочват от Общината в отговор на питането за стопанисването на обществените чешми. Кражбите и посегателствата гневят габровци: 

„Страшно много хора вандалстват и са безнаказани. Чешмата, която беше срещу бившия Дом на книгата, реновираха я като правиха парка с едни много хубави медни чучури. Изкараха една седмица и ги счупиха“.

Регулярно, през сезона, състоянието на чешмите се проверява от общинското предприятие „Благоустрояване“, което има ангажимента да ги стопанисват, посочват от местната администрация. От отговорите оттам става ясно, че друга чешма в идеалния център, тази под Дома на културата не работи, защото за пускането ѝ е необходимо разкриване на партида във ВиК, монтиране на водомер и кран. Предстои да бъдат предприети действия в тази насока, уверяват от Общината. 

Според Евгени Мичев течащата вода е с по-добри качества, затова е за предпочитане.  

"Много хора се учудват и казват - вие  сте балкански град, не знам дали това е така и ням как да се разбере, защото не е работа на потребителите да установяват, би трябвало да има оторизирани лица и мисля, че едно обследване и ремонт на чешмите не би излязло повече отколкото един електромобил. Друг е въпросът за коефициента на полезно действие, който ще има електромобила и 10 поправени чешми“, заяви Евгени Мичев.

Коментарът му е по повод купените електромобили от Община Габрово.

„Намеквам за изразходването на публични средства тяхната рефлексия върху живота на обществото“.

Евгени Мичев очаква, че ще се намерят специалисти, които да се заемат и да установят дебита на чешмите, източниците на захранване:

„Защото все пак това е съществена, общозначима тема, би трябвало да ги вълнува. Освен това бих предложил дори да участват заинтересовани граждани по някакъв начин с доброволен труд. По такъв начин беше възстаноовен една знакова чешма на пътя за Дряново. Има ли желание нещата могат да станат.Трябва само организация, малко помощ“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32