Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С различни ритуали и обичаи се отбелязва празника Голяма Богородица

Снимка: БГНЕС

Има различни ритуали и обичаи у нас, чрез които се отбелязва празника Голяма Богородица. В църквата се носят обредни хлябове и първите прибрани от полето плодове, които се освещават в църква. 

Отбелязваме Успение на Пресвета Богородица

„Това е денят, когато Богородица приключва земния си път и се преселва в небесните селения  и тъй като тя не е обикновен човек, тя не умира, а просто заспива и затова се използва и това название – Успението се използва и за другите светци, а сред народа се нарича Голяма Богородица за разлика от Малка Богородица – Рождение Богородично, което празнуваме на 8 септември. Смята се, че Успението, преселването в небесното царство е по-голям празник, защото тогава започва небесния живот на Богородица, истинския живот“, каза за БНР доц. д-р  Вихра Баева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.   

Според легендата три дни преди смъртта си Божията майка имала видение. Пред нея се появява архангел Гавриил, който я предупреждава за началото на нейния небесен живот. В знак на потвърждение на присъствието си и на достоверността на това, което е казал, той ѝ подарява палмова клонка.

„В светото писание много малко сведения имаме за житейски път на Богородица и затова нейната биография се допълва от различни църковни предания и апокрифи, които разказват за житейски ѝ път. Сред народа много различни легенди и вярвания се разпространяват, свързани с нейния образ и нейния празник, но се смята, че на 64 годишна възраст е настъпило нейното Успение“.

По думите ѝ Богородица е много обичана и почитана, възприемана като майка на всички християни както православни, така и католици.

„Празнува се от църквата с тържествени служби и водосвети. Празнуват голяма част от манастирите в България, които са посветени на нея, най-известни сред тях са Бачковския манастир, Троянския манастир, в Рилския манастир също се празнува много тържествено, въпреки че  има и друг патрон Свети Иван Рилски“.

Тя съобщи, че много е разпространено на Голяма Богородица да се носят в църквата обредни хлябове и първите плодове, които са прибрани от полето особено грозде, дини, сливи. Те се носят в църквата и се освещават на празника и след това хората започват да ядат от тях. 

„В някои от посветените ѝ църкви и манастири също има интересни обичаи. Например в Троянския манастир, където аз напоследък работя на терен и също изследвам неговите традиции там има едно интересно шествие с иконата на Света Богородица Троеручица. Тя е една от най-прочутите чудотворни икони в България, изнася се от мястото ѝ в църквата и с нея се ходи до един близък параклис, който бележи едно специално място. На това място според преданието иконата е завършила първото си чудо“.

Според разказите на монасите иконата се е появила през 17 век по тези зем, донесъл я един монах от Света гора, който  пътувал за Влашко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Преговори на делегациите на САЩ и Русия в Рияд.

Започнаха преговорите между външните министри на САЩ и Русия в Рияд

Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд. Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално примирие..

публикувано на 18.02.25 в 10:10
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка

Мачът за регулаторите вече е свирен и има политическа договорка, заяви в интервю пред БНР Славчо Нейков, юрист, енергиен експерт и бивш член на КЕВР. "Бих искал да тествам чувството за хумор на управляващите, едва ли експертизата ще е водещ критерии за избор за хората, определени за регулаторите. По-скоро ще става дума за политически..

публикувано на 18.02.25 в 09:58

Затварят за тирове пътен възел "Петолъчката" до 11 часа

Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация.  На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас, между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..

публикувано на 18.02.25 в 09:56

Повече от денонощие продължава снеговалежът във Великотърновско

В област Велико Търново снеговалежът продължава повече от денонощие. Във високопланинските райони и по старопланинските пътища валежът е интензивен. Няма подадени сигнали за селища без ток и вода, както и за бедстващи хора, съобщиха от областната управа.  68 машини разчистват и опесъчават главните пътища в региона, а при утежняване на..

публикувано на 18.02.25 в 09:37

Близо 1000 снегорина обработват пътищата в страната

986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...

публикувано на 18.02.25 в 09:13
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44