Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 30 години в Жеравна има проблем с водоснабдяването

Жеравна
Снимка: Стоян Радев

От Фонд "Жеравна" алармираха в социалните мрежи, че в архитектурния резерват водата спира често. Вода има в ниската част, но във високата част спира често.
 
Причините за това са много и то от доста години - водопреносните тръби са стари, няма нови сондажи.

"От 30 години го има този проблем, но в последните години се чувства особено силно, защото туристическият поток се е увеличил в пъти към Жеравна. Всички къщи за гости - новопостроени, някои, от които имат и басейни, консумират много вода. В петък и в събота е най-големият проблем, когато всички къщи за гости са пълни  - сега точно в сезона. И режим на водата не помага, защото в селото има голяма денивелация и в горната част почти никога вода не достига, в долната част на селото е малко по-добре. Къщите, които са по високото страдат изключително много от това безводие", каза за БНР Николай Димитров от Фонд „Жеравна“.  

Жеравна                Снимка: Стоян Радев
Димитров бе категоричен, че хората от Фонд „Жеравна“ обмислят вариант за действие, за да може селото да приключи завинаги с водния проблем.  

"Някаква подписка да направим. Среща със сигурност ще направим, понеже сега правителството е временно, областният управител е временен, той не знае докога ще бъде областен управител и затова каза - по-добре да изчакате редовно правителство и с пълен мандат областен управител, който може да се заеме с този проблем, защото това е проблем, който може да се реши на държавно ниво, не може да го реши нито Общината, нито ВиК, ще трябват средства, трябва да се пишат проекти", допълни Николай Димитров.

 Жители на Жеравна    Снимка: Стоян Радев
Д-р Валя Гатева, член на Фонда, заедно със съпругът си Румен коментираха ситуацията.  

"Доколкото знаем има много водоизточници, хванати някога във времето, но не е доведен процеса докрай, за да бъдат хванати и включени във водопреносната мрежа, но цялата остаряла система води до тези проблеми, които с утежняването на туристите през летния сезон се явяват един много тежък проблем за селото", коментира Валя Гатева.

"Авариите са много чести", допълни Румен.

Васил Рещов, кмет на Жеравна        Снимка: Стоян Радев 
Пътят на водата започва някъде в планината, къде точно и какво е правено досега , кметът на селото Васил Рещов разясни:

"Водата си тече по деретата, писали сме в бюджета, водата трябва се хване и да се вкара във водоемите. Не е сложно, водата е почти на самотек,  ще влезе във водоема. Пробна сонда са били, проучена е, в добро състояние е качеството на водата, но трябват още малко пари да се довърши, това което е започнато".

По думите му преди време са дадени 12 хиляди лева.

Проблемът с водата води и към ВиК Сливен. Управителят на дружеството инж. Севдалин Рашев обясни, че има варианти Жеравна да прекъсне безводието занапред.  

"Бъдещото решение, това е един сондаж, който трябва да се направи, който сме заложили в инвестиционната програма за следващия програмен период и ако одобрят инвестиционната програма ще има кладенец в Жеравна".

Там Дида, която има и къща за гости разказа една нелепа ситуация с нейни туристи  и за трудностите да правиш бизнес без вода.  

"Аз имах три жени гостенки, които първата вечер бяха без вода и втория ден застанаха пред кметството и чакаха кмета, който беше в отпуска, но дойде водата  и аз им  казах, че има авария, да не бързат да си тръгват и после останаха хората още три дни".

Жеравна       Снимка: Стоян Радев

На 20, 21 и 22 август в Жеравна се провежда Фестивал на носията.

Управителят на ВиК Сливен Севдалин Рашев гарантира, че през следващите три дни водата за гостите и жителите е гарантирана.

"За фестивала, там денонощно ще дежурим и  няма да се усети липсата на водоснабдяване и дискомфорт".

И както в приказките веселбите след три дни ще свършат, проблемът ще остане, но кметът на селото е оптимист.  

"Защото то е започнато и трябва да се довърши. Водата блика, само трябва да се хване", допълни Рашев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00