Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каракачаните в България се срещат на Карандила в Сливенския Балкан

Среща на каракачаните в Сливен
Снимка: Стоян Радев

За 29-ти път каракачаните в България се срещат на Карандила в Сливенския Балкан. Събират се родове от цяла България, ще си припомнят номадския начина на живот, ще поговорят на родния си език, ще пеят и играят тежки хора. Няма как в традицията на каракачаните да бъде пропусната и хубавата храна. Днес агнета на чевермета и традиционно сирене ще могат да опитат гостите на фестивала.

В Сливен не е необичайно, ако някой сподели, че по произход е каракачанин. Тук живее най-голямата диаспора на тези хора, които някога са били овчари и са водили номадски начин на живот, търсейки паша за многобройните си стада от Стара планина до Бяло море. След идването на тоталитарния режим в страната, когато всички граници са затворени, а стадата им национализирани се налага да водят уседнал начин на живот.

„Самите каракачани се причисляват към гърците. Те езиково, културно смятат, че са гърци  и смятам, че е редно да уважим тяхното самоопределение“.

По думите му  каракачаните  са местно автохтонно, балканско население, което е населявало почти целия Балкански полуостров,  тъй като те мигрират.

„Техният бит е интересен, защото е характерен само за тях. Те си имат особености като номади. Хубавото е, че ние като толерантен народ  приемаме много добре каракачаните и хубавото е, че те са много добре интегрирани в нашето общество“, каза за БНР директорът на Регионалния исторически музей д-р Николай Сираков.

Председателят на Федерацията на културно –просветните дружества на каракачаните Христо Христов коментира:

„С типично нашата карачанска музика, която е без съпровод, тя е и много трудна за пеене, си мисля, че ще я имаме например след 10 или 20 години само на запис“.

Елена Козарова, председател на едно от най-големите дружества на каракачаните в България в квартал „Речица“ в Сливен заяви, че танцовите състави играят само с автентични  носии, които се предават от поколение на поколение.

„Ако говорим за напълно автентичните танци, те са много бавни, повечето танци са мъжки“.

Важен момент в запазването на етноса е познаването на родния, гръцки език.  

Езикът се запазва, защото ние в дружествата и федерацията полагаме усилия за изучаване на гръцки език. В училището в „Речица“ се изучава и гръцки език, под формата на СИП. Преподавателите, които водят гръцки език са от република Гърция".

21-годишният танцьор Петър Андонов, който носи байрака на традиционното хоро представи повече инфорамаци за знамето, което носи:

"На карачански език ние  му казваме фламбора. Повечето хора го знаят като байряк. Това е традционно в нашите сватби. За всяка сватба се шие нов байряк и с него се играе през цялото време, през цялата статба".

На 21 август пред хижа „Миролио“ ще бъде официалното откриване на фестивала, а на него се очаква да присъстват високопоставени гости от България и Гърция. Ще участват танцови състави и певци от Гърция.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гражданска петиция настоява за оптимизиране на учебните часове

Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..

публикувано на 03.02.25 в 10:46

Проф. д-р Диана Петкова: Очакваме подписване на анекс с НЗОК за домашно кислородолечение

Очакваме да се подпише анекс към Националния рамков договор за домашно кислородолечение. Последният ни разговор беше през май 2024 г., уточнени са и амбулаторните процедури, но още не са институционализирани. Това обясни проф. д-р Диана Петкова, председател на Българското дружество по белодробни болести, в интервю пред БНР. "Разбрах, че от..

публикувано на 03.02.25 в 10:44

АЗ ще обменя информация с ГРАО, НАП и други относно обезкуражените лица на пазара на труда

Агенцията по заетостта (АЗ) ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира обезкуражените лица на пазара на труда. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години. Социалното министерство публикува за..

публикувано на 03.02.25 в 10:43

Клиенти на ЕРП Север готвят колективна жалба до енергийното министерство и КЕВР

Общите условия за достъп и пренос на електрическа енергия са в полза на операторите и не защитават в достатъчна степен интересите на потребителите, смятат клиенти на Електроразпределение Север, които подготвят колективна жалба до Министерството на енергетиката. Този разговор - за правата и задълженията на страните, е отдавнашен, но..

публикувано на 03.02.25 в 10:40

Бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите

Български бизнес организации искат промени в Закона за насърчаване на инвестициите, който ограничава т.нар. "рискови" капитали от държави, извън Европейския съюз. Законът беше променен в изпълнение на европейска директива, с цел да създаде механизъм за защита на сигурността и обществения ред срещу инвестиции над един млн. евро, идващи от..

публикувано на 03.02.25 в 10:39
Стоян Стоянов е на снимката долу вляво.

"Дейли мейл": Не пускат у дома единия от петимата български измамници, източили над 50 млн. паунда на Острова

Един от петимата български измамници във Великобритания, участвали в източването на повече от 50 милиона паунда социални помощи, настоява да бъде депортиран в България, но британските власти отказват да го изпратят у дома, докато не възстанови откраднатата сума, съобщи "Дейли мейл". 28-годишният Стоян Стоянов беше осъден на четири години..

публикувано на 03.02.25 в 10:36
Аптека в Ларнака, Кипър.

Над 600 лекарства поскъпват в Кипър

От днес кипърските пациенти ще плащат повече за над 600 лекарства. Промяната е резултат от влязлата в сила годишна актуализация на цените на лицензираните за употреба в Кипър медикаменти, която се извършва от здравното министерство. Цените на 181 лекарства, които се предоставят в рамките на здравноосигурителната система, се увеличават, като..

публикувано на 03.02.25 в 10:01