Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да е ясен статутът за Covid-19 на обучаващите се в университетските болници

Проф. Мурджева: В нашето решение за ваксиниране няма натиск, защото даваме опции

МУ-Пловдив изисква сертификат за ваксинация за практическите занятия по медицина

| обновено на 24.08.21 в 13:54
Снимка: БГНЕС

Ръководството на Медицинския университет - Пловдив изисква студентите да имат сертификат за ваксинация, отрицателен тест или документ за преболедуван коронавирус, за да присъстват на практическите занятия по медицина.

Това потвърди за БНР ректорът на университета проф. Мариана Мурджева след поредица публикации в социалните мрежи. Тя обясни, че заповедта на Ректорския съвет е съобразена с епидемичната обстановка в страната и присъствието на студентите в болнични заведения.

"Това е консенсусно решение, в което участваше Ректорският съвет с присъствието на заместник-ректори и декани", заяви проф. Мурджева в предаването "12+4".  

Само студенти с условия за “зелен пропуск” ще могат да посещават присъствено упражнения в Медицинския университет в Пловдив според заповед от ръководството. Присъствие е позволено за ваксинирани, преболедували или студенти  с отрицателен PCR тест, направен поне 72 часа преди лекциите или упражненията.

"В началото на всяка учебна година, чрез заповедите на ректорите на висшите училища, се маркира организацията на учебния процес. Така че такива заповеди се явяват абсолютна необходимост за старта на занятията", подчерта проф. Мариана Мурджева и уточни, че ръководството на Медицинския университет смята, че обучаващите се студенти в университетските болници трябва да имат ясен статут по отношение на Covid-19:

"Стотици студенти едновременно влизат в нашите университетски болници и ако ние нямаме ясна представа за техния статут по отношение на тази болест, няма да можем да си изясним риска от заразяване на пациенти, чрез които те се обучават. Студентите работят с болни хора, които са с висок риск за усложнения на фона на основните им заболявания".

Проф. Мариана Мурджева: Най-надеждната защита са ваксините

ВМА: Други са симптомите при Делта варианта на коронавируса

“Подобни заповеди са в разрез с Конституцията на Република България и противоречат на Закона за висшето образование за студенти и на Закона за средно образование за ученици. Независимо, че университетите имат някаква независимост, те нямат право да налагат подобни изисквания и да ограничават правото на учебен процес на своите студенти. Предвид факта, че същите си плащат редовно таксите за обучение и имат право на достъп до учебните зали,” коментира преди дни в писмо до медиите възпитаник на университета Ангел Калоянов.

"Ние започваме учебната година с присъствени упражнения, голяма част от които се правят в клинични условия в болниците. Там лежат болни, в много клинични отделения се изисква, когато постъпват пациентите, да представят отрицателни антигенни тестове или PCR тестове и ние рискуваме, ако пуснем студенти, които не са защитени, да заразят същите тези болни. Има решения, които са взети и на национално ниво, в епидемична вълна сме, така че никой не може да отрече, нито четвъртата вълна, нито че случаите нарастват, че сме в епидемична обстановка и за да запазим здравето на пациентите, както и на самите студенти, все пак се налага да се вземат някои противоепидемични мерки. Част от тези мерки са и това, което предлагаме", каза пред БНР ректорът на Медицинския университет проф. Мариана Мурджева.

Тя подчерта, че има решения на университети в различни държави, които са за ваксиниране на студентите преди началото на учебната година.

"В Илинойс, САЩ, в Бавария, Германия. В нашето решение за ваксиниране няма натиск, защото даваме опции".

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Мариана Мурджева в предаването „12+4“ можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13