Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„По ръба“ с Калина Андролова:

Руски газ и германска бира

Снимка: Личен архив

На 67 години Ангела Меркел реши да напусне голямата политика. През септември в Германия ще има парламентарни избори, в които Ангела Меркел няма да участва. В качеството си все още на канцлер Меркел организира редица прощални посещения в различни държави, включително в САЩ и Русия.

Трудно може да се каже какъв резултат ще произведе визитата на Меркел при Путин. Разговорът им продължава 3 часа при предвидени два, в които Меркел нарича Путин „скъпи Владимир“ и се обръща към него приятелски на „ти“. Меркел и Путин винаги са имали възможност да комуникират на немски и руски свободно, без преводачи, и през годините са успявали да поддържат истински интелигентен диалог, независимо от конфликтите. Владимир Путин сподели преди няколко години, че Ангела му е изпращала германска бира като подарък. Всъщност Путин и Меркел са политически приятели, независимо от ролите на Меркел да заема отвреме навреме антируски позиции, принудена да следва евроатлантическата линия, наложена от САЩ. Парадоксално звучи, но руснаците харесват Германия и ако за някоя държава са склонни на отстъпки, то това е Германия. Те са силно респектирани от дисциплината на германците, които могат да бъдат дисциплинирани по начин, по който нито една друга нация не може. Благодарение на тази дисциплина Германия е най-силната държава в Европа, изправяйки се към върха от пълното зануляване, при това няколко пъти за един век.

В петък Путин и Меркел са поговорили за Афганистан, още повече, че някак предсказуемо, както и другаде по света се е случвало, талибаните се въоръжиха с оръжията и боеприпасите, останали по складовете от страните, членки на НАТО. Някакси не е удачно директно да им се предоставят оръжия, по-елегантно е да се забравят по складовете от бързане или нещо подобно. Тъй като този сценариий е банален и вече отигран няколко пъти на други места, политическите лидери лесно могат да предвидят какво ще се случи и какви са целите. Оттук нататък контролът върху процесите в Афганистан ще зависи единствено от наработките и уменията за проектиране от страна на специалните служби на четири държави – САЩ, Великобритания, Пакистан, Русия. Останалите държави ще водят просто разговори по темата „Афганистан“ и ще изразяват притеснения.

Другите по-важни теми, които лидерите на Германия и Русия са обсъдили, са ситуацията в Украйна и Беларус. Двете страни са обект на активни мероприятия от двата политически полюса – САЩ и Русия. Една Украйна в НАТО или Беларус в НАТО би било унищожително за националната сигурност на Русия. От друга страна, Украйна и Беларус, погълнати напълно в руската сфера на влияние, създават проблем за глобалното надмощие на САЩ, тъй като това ще доведе до реинтегриране на постсъветското пространство и образуване отново на политически гигант с невъобразима военна мощ. 

На срещата Меркел-Путин е обсъдена също и темата за „Северен поток-2“. До окончателното приключване на газопровода остава да се изградят едва последните 15 км по море. Меркел и САЩ настояват Русия да продължи транзита на газ през Украйна, страна, чийто политически елит нарича Русия „агресор“. Украинците напрегнато очакват решението на Русия за газовата тръба и се надяват руснаците да бъдат притиснати от ЕС. В същото време президентът на Украйна Зеленский подписа на 21 юли Закон за коренното население на Украйна, където руснаци не присъстват. С това украинците грубо се подиграват на изказванията на Путин за историческото единство на руснаци и украинци. Владимир Путин счита, че украинският елит е предприел курс към насилствена асимилация и подмяна на националната идентичност. И още на следващия ден, 22 юли, Русия се обръща към Европейския съд по правата на човека с жалба против Украйна. Именно на подобен фон Меркел се опитва да получи от Путин обещание да поднови договора за транзита на газ през Украйна и след 2024 г. Срещата на Меркел със Зеленский е в Киев днес, на 22 август.   

Като цяло Меркел се държи очаквано – иска от Путин да освободи Навални и дава предимство на постлибералните ценности пред всичко останало. Дори Путин да обръща темата за опасността от нова надигаща се мигрантска вълна, Меркел отново заговаря за правата на човека и Навални. Така или иначе Путин не е лидер, който може да бъде притискан, пък било то и от Меркел, и е категоричен, че Навални няма да бъде освободен.

Въпреки че Германия подпомогна САЩ за действията им в Украйна, въпреки че често първа е била проводник на санкции срещу Русия, въпреки че Германия е най-виновна за опустошителната мигрантска вълна, която беше допусната в Европа, Ангела Меркел е възприемана от руснаците като добър приятел, който познава Русия. Като ученичка тя пътува в Съветския съюз, ходи на олимпиади по руски език, и дори изучава руски на терен, живеейки няколко месеца в Донецк, тогава в рамките на СССР. Между Путин и Меркел винаги е имало взаимни симпатии, политически флирт и заедно с това огромно недоверие. С помощта на Русия по времето на Меркел Германия се превръща в най-мощния газов хъб в Западна и Централна Европа. Употребата на немного скъп руски енергиен ресурс и износът за американските пазари подпомогнаха германската икономика да придобие статус на геоикономически лидер, а политическото тяло на Германия да изразява обединената мощ на Европа. Меркел е изключително прагматичен ръководител. Тя ползва симпатиите на Русия като икономическо предимство, но същевременно винаги е откликвала на американския натиск за антируски действия, санкции, медийно демонизиране на Путин и публична русофобска риторика. Ангела Меркел е един от най-ловките политически лидери на нашата съвременност. Единствената й грешка, за която се покая, но твърде късно, е приложението на иначе симпатичния и хуманен мултикултурализъм в действие. Единствената й грешка, която промени същността на Европа необратимо... 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Стефан Манов

Стефан Манов: Без проверка на видеонаблюдението КС ще валидира фалшификации на изборите

Политиците, дали пък да не получат урок, защото НС не може да тръгне, пред очите ни се разпада политическата среда. Дали пък не трябва да се касират изцяло изборите и да послужи като урок на всички, коментира Стефан Манов от Обществения съвет на ЦИК в интервю пред БНР.   Той е категоричен, че Изборният кодекс (ИК) не трябва да се отваря,..

публикувано на 29.11.24 в 10:29
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09