Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Силистра въвежда предучилищно образование за 4-годишните деца

Силистра
Снимка: Незабравка Кирова

От тази есен Община Силистра въвежда задължително предучилищно образование за 4-годишните деца, като промените в Закона за училищното и предучилищното образование са приети още през септември миналата година и трябва да влязат в сила по места най-късно до 2023-та.

Решението е взето от Общинския съвет в крайдунавския град и в мотивите не се посочва, че промяната в закона цели да насърчи приобщаването и да предотврати социалното изключване и впоследствие отпадането на деца от уязвимите групи.

Направена е била и анкета сред родители.

До момента се очертава Силистра да е една от малкото общини, след София, която въвежда посещението на детска градина да е задължително от 4-годишна възраст.

Очаква се, че това ще помогне за преодоляване на обучителните затруднения чрез ранно интегриране на потребностите, ще предотврати натрупването на дефицити, а впоследствие и отпадането им от образователната система.

Няма причина за притеснения у родителите, коментира Елена Аврамова директор на детска градина „Иглика“ в Силистра:.

"Задължително какво означава - както при 5 и 6 годишните, така и при 4 годишните - няма нищо страшно, от какво да се страхуват родителите. Целта е децата да усвояват добре български език там, където има смесено население и където майчиният език не е български. Това е много добро, което ще се случи, защото означава много по-голям обхват на децата и по-добра подготовка за училище“

Родителите могат да бъдат спокойни, че децата им няма да бъдат натоварвани допълнително, коментира Силвия Пенева, директор на Детска градина „Радост“.

"Децата ще се учат по държавните образователни стандарти, което е заложено в програмните системи по наредбата за приобщаващо образование. С тези, които имат изявени дарби или дефицити ще се работи допълнително. Ние не сме длъжни да ги учим да четат и пишат  - това е работа за първи клас. При нас те трябва да познават само графичните знаци и това се учи на 5 и 6-годишна възраст, няма задължителен елемент“

Освен с обхвата на децата промяната е свързана и с финансирането, поясни Пепа Рачева, директор на ОДЗ „Нарцис“.

"Разликата в това дали ще бъде задължително или не е в обхвата там, където не са обхванати. В Силистра се оказа,  че 98 % от децата са обхванати в градините преди да стане задължително. Разликата е в това, че финансирането за тези деца - 4 годишните издръжката ще бъде и част от държавна дейност. Стандарта ще се увеличи с процент от издръжката, ще получават безплатни опознавателни книжки и по различен начин ще следят отсъствията, ще следят това както на подготвителните групи. Финансирането досега на 3-4 годишните за издръжка беше изцяло от общината,  а сега това ще поеме и държавата“.

Има само плюсове - и за родителите, и за децата, допълни Силвия Пенева.

"Предимствата са от една страна - осигуряване за безвъзмездно ползване на безплатни  помагала. Отделно по наредбата за местните такси на община Силистра отпада месечната такса от  6 лева също и хранодена от 2,20 става 2 лева, това също е един голям плюс за родителите, таксата за месеца е намалена".

В нарочно проучване по темата, организирано от отдел „Образование“ са се включили 356 човека. Предложението за въвеждане на задължително предучилищно образование за 4-годишните деца през учебната 2021/2022 г. е било подкрепено от 81,55% от анкетираните, а 18,45% са изразили несъгласие.

На територията на Силистренска община функционират 10 детски градини, разпределени в 7 населени места и в 15 отделни сгради. През учебната 2020/2021 г. в детските градини са били обхванати 275 деца на три годишна възраст.

Въвеждането на задължителното предучилищно образование на 4-годишните деца през новата учебна година няма да изисква допълнителен финансов ресурс от община Силистра. Обезпечаването ще бъде изцяло от държавния бюджет.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59