Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Избори до дупка не гарантират консенсус

Повечето партии ще подкрепят избори 2 в 1, смята членът на Обществения съвет към ЦИК

Стоил Цицелков
Снимка: Личен архив

Много от партиите ще подкрепят варианта избори 2 в 1, понеже е много непопулярно малко преди изборите да кажеш, че си готов да похарчиш още едни 60 милиона. Мнението е на Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК. В предаването „Преди всички“ на БНР той посочи, че това няма да звучи добре пред избирателите и се съмнява, че „някой ще поеме толкова непопулярен риск“.

Според Цицелков президентът Румен Радев е изложил „много честно теза, която за него е удобна“.

Радев е фаворит за преизбиране. Дори най-голямата партия, без да й е поискана подкрепа, му даде такава, „виждайки накъде духа вятърът“, коментира Стоил Цицелков.

„Той няма интерес от избори 2 в 1 – това е сигурно. Защото там ще има други силни кандидати, които макар и с по-малки шансове да бъдат избрани за президент, ще дърпат партийни листи напред. Ние знаем, че президентът за първия си мандат беше подкрепен от определена партия. Сега обаче той е разпознат като фаворит, като лице, от избиратели на много други партии. Състави едно служебно правителство, което среща подкрепа, тоест той вече като кандидат на изборите няма да дърпа толкова много листата на партията, която първоначално го подкрепи.“

Избори 2 в 1 не противоречат на Конституцията, уточни Цицелков.

След като сме решили, че ще гласуваме изцяло машинно, трябваше отдавна да сме разбрали как избори 2 в 1 ще се случат с машини, изтъкна Стоил Цицелков. По думите му изборната администрация в момента се държи като политическите партии и вместо да администрира изборите в интерес на всички граждани, ЦИК „прехвърля отговорности и задачи“.

В случая „Сиела“ изпреварват събитията и резонно казват публично какво би се случило, допълни той.

Ако изборите са 2 в 1, това неминуемо ще промени софтуера на една машина, поясни още Цицелков.

Запитан има ли човешки ресурс за провеждане на избори в три поредни седмици, ако президентският и парламентарният вот се проведат отделно, той отбеляза:

„В администрацията вероятно ще намерят хора да свършат тази работа, понеже им се плаща. Въпросът е избирателите ще могат ли три седмици поред да си отделят по един ден да се редят на опашки в пандемична обстановка. Това е истинският проблем. Дали ще имаме някакво мнозинство, избрано само от твърди ядра, от поляризирани интереси. Със сигурност обществото ще изгуби от следващи избори.“

Избори до дупка са проблем, смята Стоил Цицелков, според когото имаме ясна заявка за промяна, вече два пъти се гласува за такава и това „би трябвало да е достатъчно в една работеща демокрация“.

Ходене на избори до дупка не означава, че ще се получи някакъв консенсус. В момента първата партия се държи точно като тази, която искахме да сменим.“

Би било вредно да се променя Изборният кодекс отново, подчерта още Стоил Цицелков.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18