Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Младенов: 11 септември сложи началото на нов период в историята, който промени всичко

Николай Младенов
Снимка: БГНЕС

На 11 септември 2001 година Съединените щати бяха поразени от враг, който дотогава смятаха за периферен. Америка беше на върха на могъществото си - свръхсила без конкуренция след края на Студената война и краха на Съветския съюз. "Ал Кайда" обаче удари центъра на американската военна мощ - Пентагона, и този на финансовото могъщество на Съединените щати - Ню Йорк. Свръхсилата реагира според очакванията. Президентът Буш обяви война на терористите, активира Член 5 от Северноатлантическия договор и удари талибаните и "Ал Кайда" в Афганистан.

САЩ отбелязват 20 години от атентатите на 11 септември

Последваха обаче поредица от грешки, които биха могли да се обобщят като надценяване от страна на Съединените щати на способностите им и бавен и труден процес на осъзнаване на границите на капацитета им да оформят света както те искат.

Изтеглянето от Афганистан е в известен смисъл събитие със същата тежест като терористичните атаки от 2001-а. Америка пак преоформя международното положение. Стартовата позиция обаче е неблагоприятна - международният й престиж е доста накърнен от начина, по който се развиха събитията в Афганистан. Европейските съюзници са притеснени, геополитическите противници са окуражени, защото пред тях са зейнали празнини, които чакат да бъдат запълнени. В Близкия изток например.

„Атаките на 11 септември е един момент, който никой няма да забрави къде се е намирал, ако го е преживял“, каза пред БНР Николай Младенов - бивш министър на външните работи и на отбраната, бивш специален пратеник на генералния секретар на ООН за Ирак и специален координатор за близкоизточния мирен процес, сега част от мозъчния тръст Вашингтонски институт за близкоизточна политика:

„Дойдох си от Ню Йорк може би 48 часа преди това да се случи и бях в Народното събрание, когато дойде новината за атентата. Когато някой ни каза, че самолет е ударил Световния център всички си помислихме, че малък самолет по погрешка се е ударил. След това влезе друг човек в парламентарната група и каза: Америка е нападната. И тогава , след като включихме телевизорите и започнахме да гледаме, първата ни мисъл беше, че започва един нов период в световната история, който променя всичко“, разказа в „Събота 150“ Младенов.

„И така стана впоследствие. Какво място е светът сега? Труден въпрос – преди 11 септември всички живеехме в заблудата, че подобен тип атентати не могат да се случат. Че всичко което сме постигнали е без алтернатива – като демократични свободи и прочее.

11 септември показа, че има части от света, групи, за които животът има различни ценности от нашите. Ние с право трябва да отстояваме нашите ценности малко по-добре, но и да помагаме на онези хора по света, които искат да постигнат нашият начин на живот.

Една от най-големите драми в Афганистан след американското изтегляне е, че реално афганистанският народ не гласува, той не избра талибаните да дойдат на власт, те завзеха властта“, каза още Николай Младенов.

По думите на Младенов войната срещу джихадисткия терор в световен мащаб може би е вечна:

"Може би в първите месеци след 11 септември никой не е очаквал, че американската атака по Афганистан ще доведе до едно 20 годишно ангажиране с тази държава. Постепенно през всеки следващ етап се наслагваха все нови и нови цели на мисиите в Афганистан, впоследствие и в Ирак. И лека-полека тези мисии станаха трудни за управление...", посочи още Младенов.

Бил Рожио: Западът няма лост за въздействие на новия режим в Кабул

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00