Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят, добротата е от хората за хората, казват жените от Горна Оряховица, които създадоха комитета „Свети Мина“. Каузата е да добруваме заедно, споделят Бранислава Йович, Силвия Райкова, Нели Григорова, Калина Иванова и Бисерка Желязкова:
„Има каузи, за които да се подпомага. Ние имаме енергията и желанието и просто започнахме да действаме“, казва Бранислава Йович.
„Правим добро и показваме, че българинът не е забравил да бъде добър“, допълва Силвия Райкова.
„Помощ, която ще даде надежда на някои хора, на деца“, посочи Бисерка Желязкова.
„Да внесем радост в сърцата на хората, които имат нужда, да им помагаме“, заяви Калина Иванова.
„Щом искаме да помогнем, има начин винаги“, убедена е Нели Григорова.
Речено, сторено. Жените с различни професии се обединиха от енергията на добруването и заразяват с нея околните.
На 15 август беше първият благотворителен базар в двора на храма „Свети три светители“. С набраната сума вече са купени и дарени фитнес уреди за рехабилитацията на жените от защитеното жилище към център „Мария“ в Горна Оряховица, осигурени са ученически пособия, дрехи и обувки за семейство в риск, дарена е стереоуредба за децата от центъра за настаняване от семеен тип в Горна Оряховица. За каузата на благотворителния базар от 11 септември икономистът Бранислава Йович, майка на четири деца и основател на комитета „Св. Мина“, обясни:
„Все още имаме останали малко средства от стария базар. Идеята ни е да подпомогнем такова жилище, където се настаняват деца в Стражица, които потърсиха нашата помощ. Ще ги подсигурим с всички ученически пособия и дрехи, които им трябват сега за учебната година. Каузите ще ни намерят. Не е въпросът само финансово да дадем някакви пари някъде, въпросът е да имаме моралната подкрепа, емоционалната подкрепа, защото тези хора имат нужда и от това“.
Личният пример е важен в правенето на добро, споделя учителката в детската градина в горнооряховския квартал „Пролет“ Бисерка Желязкова:
„Това, което им показваме, то е достатъчно като пример, който им даваме, и тази благотворителност, защото повечето деца живеят в квартала, идват и ме виждат, че аз помагам, говоря им, че е хубаво да помагаш на другите, и по този начин им давам някакъв пример, че правим нещо добро. Те имат участие. Детските играчки те са ги дарили от тях за другите деца да ги продадем“.
Да правиш добро е вид терапия, казват Нели Григорова и Калина Иванова от комитета „Св. Мина“:
„От скоро съм в ремисия от онкологично заболяване. Аз така получавам моята помощ като помагам на другите, сърцето ми се пълни и това е важно за мен – да мога да зарадвам другите. Друго на мен не ми трябва. Даряваме усмивки. Рисуваме върху лицата на деца. По-хубаво от усмивката на детето няма, от неговата благодарност, от усмивките на хората, когато успеем да ги зарадваме с това, от което имат нужда“, споделя Нели Григорова.
„Доброто става все по-заразно на фона на създалата се обстановка. Самият начин на живот, особено в пандемията, човек така се затвори повече в себе си, имаше повече време да размишлява и по този начин като премахнем страха има и много плюсове във всичко, което ни се случи“, коментира Калина Иванова.
Времената са трудни и затова добруването трябва да е повече, коментира Силвия Райкова, ръководител на общинския приют за бездомни и член на комитета „Св. Мина“:
„Добрината ни е провокирана от това, че през последните две години се затворихме като общество, липсват ни социалните контакти, целта е да правим добро, да си помагаме един на друг нови запознанства. Темата ни е насочена „Хайде на училище“. Имаме от книжарниците помощ, имаме сувенири, дрехи чисто нови, ръчно изработени декупажи, картини, книги“.
И защото доброто провокира добро, на последния благотворителния базар в двора на храма „Свети три светители“ в Горна Оряховица идват десетки хора.
Още по темата в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..