Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Мара Маринова-Цибулка

Навършиха се 130 години от рождението на Мара Маринова-Цибулка - певица и изявен вокален педагог с голям принос към нашето вокално изпълнителско изкуство. Достатъчно е да се споменат имената на няколко нейни ученици с международна кариера: Тодор Мазаров, Любомир Вишегонов, Катя Попова, Нуни Нанев, Надя Ковачева, за да бъдат оценени нейните заслуги към нашата култура.

За близо 30-годишната си дейност като преподавател тя подготви много певци - солисти на нашите оперни театри, а възпита и изявени вокални педагози като Веселина Зафирова, Льоли Даскалова и др.

Мара Маринова-Цибулка е родена на 14 септември 1891 г. в София. На 24 е, когато, след гиназиалното си образование, завършва и Музикалното училище като ученичка на Ефимия Илкова, а през 1921 г. и Мюнхенската музикална академия в класа по пеене на Феликс фон Краус и класа по актьорско майсторство на Анна Милденбург. Акцент в обучението ѝ е немската музика - песните на Шуберт, Волф, Рихард Щраус, Пфицнер. Висшето си музикално образование довършва във Виена.

При завръщането си в България започва активна концертна певческа кариера. Фактически тя е една от първите български изпълнители на художествени песни, изнася стилни концерти в цялата страна, често и със съпруга си - известния виолончелист Иван Цибулка, и струнния квитет, в който той участва заедно с Ханс Кох, Боян Константинов, Ото Даубе, Йозеф Силаба. Мара Маринова Цибулка изнася и концерти в чужбина.

Работата ѝ като вокален педагог започва през 1921 г., а след 4 години става извънреден професор в Музикалната академия. През 1936 г. е вече редовен професор. Ппенсионира се през 1958 г. След това известно време преподава в Китай. Умира на 24 май 1977 г.

В Златния фонд на БНР е съхранено изказване на Мара Маринова-Цибулка за работата ѝ като педагог. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41

Фестивал за планинарско и приключенско кино започва в Банско

Довечера в Банско ще бъде официално открито 23-ото издание на Международния фестивал за планинарско и приключенско кино. Освен срещи с чуждестранни и български имена от екстремните спортове, програмата включва изложби, детски занятия, както и прожекции на 75 филма от 39 държави. През деня децата ще участват в уроци по ориентиране, скално..

публикувано на 20.11.24 в 11:10

Борис Мисирков и Георги Богданов откриват изложба в Галерия "Алма Матер"

Изложба на Борис Мисирков и Георги Богданов се открива тази вечер в Галерия "Алма Матер". Събитието е от Културния център на Софийския университет и е част от фестивала за европейска солидарност - инициатива, посветена на 35-годишнината от падането на Берлинската стена . Общата тема на фестивала тази година е "Стени".  " Това се оказа една от..

публикувано на 19.11.24 в 10:15

Четири спектакъла "Танци на народите" на формация "Петлите" през ноември

Четири спектакъла ще изнесе бургаската танцова формация "Петлите" през ноември. Това ще се случи в Бургас, Поморие, София и Сливен. И четирите изпълнения на спектакъла, озаглавен "Танци на народите" , са финансирани от Министерството на културата. Зрителите ще видят българско, турско, гръцко и арменско изпълнение . Целта на тази..

публикувано на 19.11.24 в 10:03