Режисьорът Бойко Илиев е автор на драматизацията. Спектакълът се поставя за първи път у нас.
„Театърът се ражда и умира в един и същи ден, но не спираме да говорим за болките“, казва Бойко Илиев и в постановката продължава да търси отговорите на вечните философски въпроси:
„Кои сме ние, защо сме на тази земя, вината, която тегне от сътворението - преодолима ли е, можем ли да се изправим срещу света и да го променим или сме просто жалки бурмички в една въртележка, от която няма излизане. Опитваме се, опирайки се на Стайнбек, да си отговорим на този въпрос - дали можем нещо да направим ние, бурмичките, малките човечета, да променим към добро този свят, да се оттласнем от предопределената вина, която създателят ни е наложил“.
В пиесата се включват най-новите попълнения на Великотърновския театър. Младите актьори Боян Фърцов, Тони Христова, Никол Бойчева и Кирил Милушев разказаха за героите си в „На изток от рая“:
„За мен е човек, който, въпреки годините си, въпреки че е млад, е целеустремен, знае какво иска и най-вече знае с какво да се бори. Едното следва другото - ако знаеш с какво да се бориш и знаеш как да го превъзмогнеш, ще стигнеш лесно до целта си“, твърди Боян Фърцов.
„Голяма хапка си е за нашата уста. Моята роля си е голямо предизвикателство. Трудна е, въпреки че е малка като количество, но смятам, че е много важна за цялостната картинка на това, което се опитваме да покажем на публиката. Трябваше да се заровим в някакви неща, които на нас не са ни са се случвали, не можем да черпим от своя житейски опит и е много голямо предизвикателство“, сподели Тони Христова.
„Моята героиня, Авра, в началото я усещах много отчуждена от мен, много далеч, но това, което в последствие стана и го има в пиесата, е, че тези хора просто търсят себе си през цялото време. Има едно наместване, което реално и на мен ми помогна да се приближа до нея, защото тя е с доста интересен вътрешен живот и се бори срещу себе си“, разказа Никол Бойчева.
„Моят герой живее в една капсула и когато тя се счупи, той не може да понесе реалността. Проследявайки моя герой, неговия растеж и разчупване, искам да предам това и на хората, когато излязат от залата - не трябва да живеем в нашите капсули, а да живеем с хората около нас и да ги чуваме, и да мислим заедно с тях, и да живеем заедно с тях“, посочи Кирил Милушев.
Има мигове, в които излизаме от омаята и халюцинациите на житейската приказка, която сами си създаваме, казва режисьорът Бойко Илиев и допълва, че не тези мигове са важни, а миговете, които ни правят хора:
„А ставаме хора, когато надмогнем бита и манипулациите, в които участваме, волю или неволю. Тогава тези мигове щастие си заслужават да живеем на тази земя. Тези философски въпроси, които задава Стайнбек и ние се опитваме да навлезем в тях, колкото имаме сили, е хубаво време, усещането, че не сме си го загубили напразно, а това е достатъчно“.
Премиерните спектакли на „На изток от рая“ ще се играят на великотърновска сцена на 5 и 12 октомври, както и на 15 октомври на софийска сцена в Нов театър НДК.
Снимки: Здравка Маслянкова
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..
"Обвиненията, че артефактите от колекцията ми са крадени, са тежки, но в случая прокурор Кънев злоупотребява и нарушава закона ". Това коментира пред БНР..