Режисьорът Бойко Илиев е автор на драматизацията. Спектакълът се поставя за първи път у нас.
„Театърът се ражда и умира в един и същи ден, но не спираме да говорим за болките“, казва Бойко Илиев и в постановката продължава да търси отговорите на вечните философски въпроси:
„Кои сме ние, защо сме на тази земя, вината, която тегне от сътворението - преодолима ли е, можем ли да се изправим срещу света и да го променим или сме просто жалки бурмички в една въртележка, от която няма излизане. Опитваме се, опирайки се на Стайнбек, да си отговорим на този въпрос - дали можем нещо да направим ние, бурмичките, малките човечета, да променим към добро този свят, да се оттласнем от предопределената вина, която създателят ни е наложил“.
В пиесата се включват най-новите попълнения на Великотърновския театър. Младите актьори Боян Фърцов, Тони Христова, Никол Бойчева и Кирил Милушев разказаха за героите си в „На изток от рая“:
„За мен е човек, който, въпреки годините си, въпреки че е млад, е целеустремен, знае какво иска и най-вече знае с какво да се бори. Едното следва другото - ако знаеш с какво да се бориш и знаеш как да го превъзмогнеш, ще стигнеш лесно до целта си“, твърди Боян Фърцов.
„Голяма хапка си е за нашата уста. Моята роля си е голямо предизвикателство. Трудна е, въпреки че е малка като количество, но смятам, че е много важна за цялостната картинка на това, което се опитваме да покажем на публиката. Трябваше да се заровим в някакви неща, които на нас не са ни са се случвали, не можем да черпим от своя житейски опит и е много голямо предизвикателство“, сподели Тони Христова.
„Моята героиня, Авра, в началото я усещах много отчуждена от мен, много далеч, но това, което в последствие стана и го има в пиесата, е, че тези хора просто търсят себе си през цялото време. Има едно наместване, което реално и на мен ми помогна да се приближа до нея, защото тя е с доста интересен вътрешен живот и се бори срещу себе си“, разказа Никол Бойчева.
„Моят герой живее в една капсула и когато тя се счупи, той не може да понесе реалността. Проследявайки моя герой, неговия растеж и разчупване, искам да предам това и на хората, когато излязат от залата - не трябва да живеем в нашите капсули, а да живеем с хората около нас и да ги чуваме, и да мислим заедно с тях, и да живеем заедно с тях“, посочи Кирил Милушев.
Има мигове, в които излизаме от омаята и халюцинациите на житейската приказка, която сами си създаваме, казва режисьорът Бойко Илиев и допълва, че не тези мигове са важни, а миговете, които ни правят хора:
„А ставаме хора, когато надмогнем бита и манипулациите, в които участваме, волю или неволю. Тогава тези мигове щастие си заслужават да живеем на тази земя. Тези философски въпроси, които задава Стайнбек и ние се опитваме да навлезем в тях, колкото имаме сили, е хубаво време, усещането, че не сме си го загубили напразно, а това е достатъчно“.
Премиерните спектакли на „На изток от рая“ ще се играят на великотърновска сцена на 5 и 12 октомври, както и на 15 октомври на софийска сцена в Нов театър НДК.
Снимки: Здравка Маслянкова
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...