Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветослав Цачев:

Следващото десетилетие инфлацията ще бъде между 2 и 4% годишно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пазарът обича да се качва по стената на притесненията. Това е един от ключовите принципи на „Уолстрийт“, коментира в подкаста „На всяка цена“ Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг". 

По думите му опасенията от прекомерното ускоряване на инфлацията са доминирали инвеститорските решения до преди няколко месеца, но вече са на заден план. „Причината е, че инфлацията достигна своя пик. Тези 5 % инфлация, които виждаме в Съединените щати на годишна база, са спрямо дъното от ковид-кризата летните месеци миналата година, когато икономиката беше в стагнация и цените на много стоки бяха изключително ниски. Тогава петролът буквално струваше няколко долара, докато сега говорим за 70 – 80 долара като трайна и стабилна цена“, обясни Цачев.  

Според експерта пазарът гледа на инфлацията като ниво от два, три или четири процента годишно изменение в следващото десетилетие. 

„Именно това ниво е притеснително, защото практически лихвите стават все по-отрицателни. В същото време доходността на 10-годишните американски облигации е 1,5 %. При годишна инфлация от 4 % означава, че хората губят 4 % от покупателната си способност при нулеви лихви по депозитите, а тези, които са инвестирали в държавни облигации, губят 2,5 %“, допълни анализаторът. 

Няма ток във фабриката на света 

До сериозно покачване на цените може да се стигне, ако се допусне дефицит на потребителски стоки, коментира още Цветослав Цачев. Сценарият е напълно реалистичен заради недостига на електроенергия в Китай. 

„Началото на октомври в Китай е почивна седмица, но след това те ще се върнат във фабриките и трябва да стане ясно как ще се реши проблемът с липсата на достатъчно електроенергия. Тогава ще стане ясно и как пазарът ще оцени случващото се и как стоките ще тръгнат към Европа и САЩ, за да бъдат по рафтовете на магазините преди Коледа“, поясни икономистът. Според него, ако се стигне до такъв сценарий, големите търговски обекти няма да наемат сезонни работници, което ще се отрази на пазара на труда. 

Цачев припомни, че Китай вече е предприел мерки за овладяване на ситуацията чрез ограничаването на потреблението на ток, като мярката засяга специално „копачите“ на криптовалути. Този недостиг на електроенергия се дължи на покачващото се потребление, допълни анализаторът. Заедно с това дефицитът на чипове създава още по-големи трудности. 


Казусът „Фейсбук“

След като вчера социалните мрежи от групата на „Фейсбук“ блокираха за часове, а бивша служителка отправи обвинения, че част от бизнесмодела е подсилването на съдържание с реч на омраза и дезинформация, акциите на компанията изгубиха 5 % от стойността си. Според Цачев това е нормална корекция на пазара. „Инвеститорите „плеснаха“ мениджмънта на „Фейсбук“ и им казаха: „Вие имате сериозни проблеми, а всъщност вие струвате почти един трилион долара. Това е недопустимо“, допълни анализаторът, като припомни, че от началото на годината акциите на компанията са във възходящ тренд, а вчерашният спад днес вече се възстановява. 

От началото на септември започна цялостна корекция на пазара, припомни още Цачев. 

Каква е ролята на централните банки, кога ще започне покачването на лихвите? Това са само част от акцентите в интервюто с Цветослав Цачев, което може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55