Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде се спъна кампанията по преброяване

Снимка: БГНЕС

Защо хората отидоха при преброителите, вместо те при тях? Къде се спъна националното преброяване 2021?

Преброяването тръгна някак, продължава някак и ще приключи... някак, но с доста въпросителни по организацията и по веригата преброявани - преброители.  

Защо организацията е толкова лоша?

„Защо не минават преброители? Иначе ни плашат с глоби, а пък ги няма, а ние седим вкъщи и ги чакаме, не смеем да мръднем някъде в това хубаво време.“

Това питат дами, които са намерили време да се наредят пред входа на пенсионерския клуб в столичния квартал „Хаджи Димитър“. Там, поне до неделя, ще действа един от 46-те  допълнителни центъра за преброяване в странната. Хората се насочиха към тях, след като нито преброител е минал през дома им, нито са успели електронно да направят иначе задължителното по закон отчитане.  

Системата ме изхвърли четири пъти. На четвъртия път вече спрях да опитвам. Предпочетох пункт.“

Някои от гражданите са успели да попълнят онлайн въпросника, но на финала ги очаквал „абсолютен блокаж“ и останали без идентификационен номер.

Влизам през друг браузър, там вече пише – лицето се е регистрирало. Как се постъпва в такъв случай?“

„Притеснително е, когато на високо ниво, там, където се правят нещата, виждаш малоумщини. Виждам, че организация няма. И да се стигне до глобяване, ми се струва невъзможно.“

Те не ме намериха да ме преброят, а ще ме намерят да ме глобят? Как ще стане?“

Снимка: БГНЕС

За около час през преброителния център на столичния квартал „Хаджи Димитър“ минаха поне двайсетина души. Двете преброителки вътре отказаха да коментират критиките заради претоварване с работа.

А работата със сигурност ще става повече, защото отчетените преброени само в район „Подуяне“ , където и е квартал „Хаджи Димитър“, са едва 9.4 процента само с хартиените анкетни карти. 

Много работа в следващите няколко дни очаква и Румяна Борисова, главен експерт в едно от териториалните статистически звена в София. В бараката на община „Красна поляна“ тя показва купищата анкетни карти – попълнени и непопълнени, както и всички останали съпътстващи преброяването документи. Румяна Борисова пояснява, че за пет дни трябва да се наваксат близо 73% непреброени хора в района.  

„Идват доста хора, броят се на хартия, записваме всички желаещи се да се преброят. Понеделник и вторник средно сме преброили между 50 и 100 човека. Съответно после ще бъдат въведени в системата.“

Времето за обход беше малко, а районите са големи, отчита като недостатък на кампанията Борисова.

Само в „Красна поляна“ в последните дни са се отказали 20 от 90-те преброители. Това обяснява и липсата на бележки, които НСИ щеше да оставя в района, ако сте пропуснали преброителя.

Без да дават подробности, от статистиката вече алармираха, че преброителите се отказват заради „страха от коронавирус“.

Сергей Цветарски  Снимка: БГНЕС

Недостигът на преброители само за София е 600. Председателят на НСИ Сергей Цветарски остава предпазлив в прогнозата си дали ще пискат още едно удължаване на срока за преброяването.  

„За да постигнем 100% обхват, аз бих искал да го удължим, колкото трябва. Само че колко е това? Ние можем да продължим така и цяла година. Когато удължиш срока, човек отново се отпуска и чака последния момент.“

След като бе удължен срокът за електронното преброяване, броят на желаещите да се преброят по този начин не се е увеличил драстично, допълва Сергей Цветарски.

От думите му става ясно, че НСИ не се е застраховало при отказ на преброителите. Затова го удариха и на молба: призоваха хората да бъдат по–активни в преброителните центрове и електронно. Както и ако някой проявява интерес, да се включи като преброител в оставащите дни. Всички тези трудности не биха забавили обработката на данните, уверява пред „Хоризонт“ Сергей Цветарски.  

Освен тези препоръки, преди дни НСИ откри и нов имейл. На него хората с кодове могат да изпратят данните от електронното си преброяване. Пуснаха и телефон за диктуване на кода.

Към момента в страната са преброени малко над 5 милиона и 700 хиляди души. Процентът за страната е 74.8. Областите, в които процентът на преброените е много нисък, са Сливен – 63,8% и Кърджали – 66,8%. Във Видин, Монтана и Кюстендил са преброени над 90% от населението.

Темата в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38