Европейският парламент прие резолюция, с която призовава за мораториум върху масовото наблюдение чрез системи за изкуствен интелект. Препоръчва се автоматизираното лицево разпознаване да не се използва на обществени места или за граничен контрол. Настоява се за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането, особено в случаите с прогнозиране на извършители на престъпления.
Българският евродепутат Петър Витанов, докладчик по темата, заяви:
"Целта на нас, като законодател, е не да възпираме технологичния прогрес, а по-скоро да рамкираме неговата употреба, конкретно в случая в сферата на правоприлагането, като обаче го направи по начин, който да гарантира основните човешки права."
Автоматичните системи за идентификация все по-често погрешно идентифицират малцинствени етнически групи, ЛГБТИ лица, възрастни хора и жени, предупреждават евродепутатите. Те настояват алгоритмите да бъдат прозрачни и проследими и, когато е възможно, публичните органи да използват софтуер с отворен код. Призовава се и за забрана върху използването на частни бази данни за лицево разпознаване, като системата "КлиърВю", и прогнозиране на база на поведенчески данни от полицията.
Димитър Рангелов от "AI клъстър България", който работи по проект за полицията и министерството на правосъдието в Нидерландия, коментира решението на Европейския парламент в подкаста на Програма "Хоризонт" "Черната кутия". Той бе категоричен, че европейската рамка за изкуствения интелект трябва да е балансирана и хармонизирана и не бива да пречи на иновациите.
Какви са опасенията, които карат Европейския парламент да приеме тази резолюция за определени технологии на ИИ?
Какво предалагат от Европейския форум на AI клъстърите на ЕС?
Какви са рисковете, които виждат специалистите в областта на изкуствения интелект?
Чуйте позициите на българския евродепутат Петър Витанов, член на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи и на Димитър Рангелов от "AI клъстър България".
Всички епизоди на подкаста "Черната кутия" може да слушате:
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..