През изминалата 2020 г. всички сфери на изкуството понесоха тежки поражения в глобален мащаб и секторът на културата бе сред най-засегнатите поради пандемията от Covid-19. Прекратяването на дейността на културните институции, както и провеждането на събития с намален капацитет на залите се отразиха особено негативно на заетостта на музикалните творци на свободна практика. Именно в тази сложна ситуация - през декември 2020 г. българската оперна певица Нина Веселинова-Хакл, която живее в Австрия, и нейният съпруг Стефан Хакл взимат решението да учредят във Виена „Wiener Kulturverein“ - Културно дружество. В тази своя дейност те поставят основен фокус върху една благородна кауза - подкрепа за млади музикални таланти, на които да бъде предоставена възможност за изява на престижни концертни сцени.
Нина Веселинова-Хакл, която поема артистичното ръководство на Културното дружество и е негов идеен двигател, е родена във Варна и на 5-годишна възраст започва своето обучение по цигулка. Още в Музикалната гимназия тя изучава като втора специалност класическо пеене. Завършила е бакалавърска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност цгулка и оперно пеене. Следващ етап в нейното професионално обучение е магистратура в Университета “Моцартеум“ в Залцбург с цигулка при проф. Паул Рочек и следдипломна квалификация по оперно пеене при проф. Елизабет Вилке. Благодарение на своите преподаватели Нина Веселинова-Хакл получава много възможности за солистични изяви и гастроли, сред които в Брюксел и Милано, както и участие на фестивала "Моцартова седмица" в Залцбург, в рамките на който изпълнява главната роля в операта "Аполон и Хиацинт" от Волфганг Амадеус Моцарт. Партнирала си е в музикални проекти с диригентите Денис Ръсел Дейвис и Адам Фишер.
Сред значимите моменти в кариерата й е творческата среща със съвременната италианска композиторка Себастиана Иерна, която, вдъхновена от таланта на Нина Веселинова-Хакл, й посвещава произведението "Oh musa ispiratrice". Творбата е по стихове на Джакомо Леопарди и представлява една приказна оперна ария с цигулково интермецо, в която е описана мистерията на луната като отражение на вътрешния свят на всеки един човек. Премиерата на произведението прозвучава в Концертхаус в изпълнение на българската певица с клавирен съпровод на авторката и е посрещната с възторжени аплодисменти. Планиран е и студиен запис с композиторката Себастиана Иерна. Нина Веселинова-Хакл има продължително партнъорство на австрийска сцена като вокален и инструментален изпълнител с талантливата българска пианистка с успешна международна кариера Ружа Семова.
На 6 октомври в зала “Шуберт“ на Концертхаус, учреденото от Нина Веселинова-Хакл Културно дружество представи своя първи значим проект – концерт с участието на 8 млади оперни певци от Австрия, Франция, Финландия, Южна Корея, Гърция и Тайланд, специализирали в Университета за музика и сценични изкуства при българската прима - Камерзенгерин проф. Красимира Стоянова. Те изпълнихат арии от опери на Моцарт, Офенбах, Верди, Масне и Чайковски в клавирен съпровод на Ружа Семова. Събитието е под надслов "Гласове на светлината", с две арии като специален гост на събитието се включва и Нина Веселинова-Хакл.
В интервю за предаването "Алегро Виваче" по Хоризонт Нина Веселинова-Хакл сподели подробности за този концерт с благородна кауза, подкрепящ младите артисти в техните усилия да намерят престижна сценична изява, както и вълнуващи думи на благодарност за вдъхновяващата творческа среща във Виена с оперната прима Красимира Стоянова.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...