Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлозар Петров:

Високите заплати покачват цените на определени продукти

| обновено на 12.10.21 в 17:38
Снимка: архив

Високите заплати могат да направят определени български продукти твърде скъпи, за да могат да се продават на конкурентни цени, прогнозира в подкаста „На всяка цена“ Светлозар Петров, главен изпълнителен директор на компанията Job Tiger. По думите на Петров липсата на квалифицирана работна ръка в определени отрасли стимулира работодателите да увеличават възнагражденията, но това има предел. „Все още не е дошъл моментът, но той не е далеч, когато заради високите разходи за труд определени стоки ще станат неконкурентно скъпи“, коментира Петров. 

Светлозар Петров

Да си инженер отново е модерно  

Дефицитът на кадри е много ясно изразен в техническите и инженерните специалности, допълни Петров. Според него в годините на прехода специалистите с подобно образование са срещали много трудности в реализацията си на пазара на труда, заради което по-младите хора отказват да инвестират време и усилия в трудни пет години в университета и съмнителен успех в кариерен план. Последните години обръщат тенденцията на търсенето на кадри, но вече има дефицит на подготвени инженери, заяви експертът. По думите му решението на проблема започва още от специализираното образование преди университета, но за това е необходима държавна политика в сектора.  


На работа в съседния град 

Въпреки че много хора с готовност заминават да работят и живеят в чужбина, те нямат нагласа за работа в близко населено място или за преселване далеч от дома заради по-добра професионална реализация вътре в страната. „Има хора, които отказват да работят в съседния град на 30 километра, защото има някаква вражда между двете населени места“, даде пример експертът. 

Този феномен не е изцяло български, но допълнително обрича определени региони в страната на изоставане. Като добавим и лошата пътна инфраструктура там, инвеститорският интерес за създаване на производство намалява и се пренасочва към по-развити части на страната, допълни Петров.  


Пост-ковид работно място – и у дома, и в офиса  

Според Светлозар Петров работата от дома няма да приключи с края на пандемията от Ковид-19, но тогава ще се срещне с редица законодателни трудности. „Има хора, които не биха се разделили с хоумофиса, а други, които казват, че някога са мечтали за него, а сега нямат търпение да се върнат присъствено“, коментира експертът. По думите му най-вероятно работодателите, които са показали много голяма гъвкавост по време на пандемията, ще намерят хибриден вариант, при който част от работното време може да е присъствено, а другата част – от дома. Експертът е на мнение, че това зависи не само от конкретната сфера на бизнеса, но и от производителността на служителите в определена компания, когато са в офиса или в дома си. Понякога тишината в домашни условия осигурява възможност за спокойствие, концентрация и следователно по-висока продуктивност, но от друга страна много казуси, които обикновено се решават на неформално ниво – например: до кафе машината, при работа в домашни условия изискват специално насрочване на онлайн среща, поясни Светлозар Петров.  

Как ковид-кризата промени пазара на труда, защо все повече ще говорим за „внос на работна ръка“ и как заплатите допълнително стимулират инфлацията – това са част от темите, които ще чуете в звуковия файл.  

Всички епизоди на подкаста "На всяка цена" можете да чуете:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17