Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният културен институт - мост за идеи на творци от целия свят

Снимка: БНР

"Институтът се превърна през тези години като онзи медиатор, който прави връзката между дипломацията, изкуството и културата. Удобно и приятно място за дипломатическите представителства у нас, които са тук“, каза за БНР Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи.

Изложбата „Чудотворни икони и свети мощи на Балканите“, която се реализирана от Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ  „Св. Климент Охридски“ ще бъде показана в Кюстендил на 18 октомври в навечерието на деня, в който почитаме Свети Иван Рилски.

Снежана Йовева-Димитрова       Снимка: Станислава Пирчева

"Вярата в тази изложба е разказана великолепно и показана с много илюстративен материал от манастири от Република Северна Македония, от Албания, Черна Гора и от България, от Рилския манастир, от Бачковския манастир", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Снежана Йовева-Димитрова.

Преди дни на официално посещение у нас беше делегация от Република Северна Македония по покана на Държавния културен институт към министъра на външните работи. Директорът на Националната художествена галери в Скопие д-р Дита Кирими и изкуствоведът куратор Ана Франговска бяха на визита у нас.

"Дамите имаха изключително богата програма, наситена със срещи на ниво директор на Националната художествена галерия с госпожа Яра Бубнова много конструктивен разговор за обмен на идеи и гостувания на изложби от нашите колекции в бъдеще, със Софийската градска художествена галерия. Много полезни бяха и срещите с академичния състав в Националната художествена академия, той като нашите партньори от Република Северна Македония имат нужда да бъдат обучени в консервация, реставрация. Обмисляме такъв проект“.

Снежана Йовева-Димитрова      Снимка: Станислава Пирчева

Професор д-р Ана Кочева от Института по български език към БАН е автор на книгата "Българите в чужбина - толкова близо, толкова далеч".

"Имах намерение и в третата част да напиша научен текст, но в последствие размислих, тъй като първата част на третия том на сборника е свързана с лични истории за пътуване навън и пътуване обратно. Моята лична история е свързана със семейната история на моят дядо. Моят род е от Вардарска Македония, от Струга, разказвам за това как той пристига в България".

В месечната рубрика "Родина зад граница" в предаването "Нощен хоризонт" можете да чуете и интервюта с Албена Данаилова,  Миглена Иванова, Валентина Шатова, Габриела Иванова 

Албена Данаилова   Снимка: БГНЕС

Албена Данаилова от дълги години живее в Германия и Австрия. Често я наричат „първата дама“ на Виенската филхармония. Тя наистина е първата жена-концертмайстор, записала името си в близо 180-годишната история на оркестъра на Виенската филхармония, считан за един от най-добрите в света. Албена Данаилова е родена в София, в семейство на музиканти. Учи цигулка при Нели Желева - в НМУ „Любомир Пипков“, и при проф. Дора Иванова - в НМА „Панчо Владигеров“.

Габриела Иванова е едно от многото български деца по света. Въпреки, че е на хиляди километри от родината, тя не спира да изучава родния си език и култура в българското училище „Райна Княгиня“ в Дъблин. Днес Габи признава и, че това което я свързва най-силно с родината, е любовта към българската музика. Тя е само на 11 години, но зад гърба си има над 30 национални и международни награди.

Татяна Рехмова е родена в Наместово, малко градче в Северна Словакия, близо до границата с Полша. Успеха в живота ѝ идва именно в България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15