Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милко Лазаров за създаването на филми и политиката за култура

Държавите в Европа се грижат да мъждука и да съществува културата

Милко Лазаров
Снимка: Станислава Пирчева

"Правя филми като режисьор, продуцентската работа е много по-сложна в моите очи от авторската – там е по-друго бягане, по-други качества се изискват. Има вече продуценти в България, които отговарят на новите предизвикателства", каза за БНР Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филми дейци.

Политиката на държавата в областта на културата и в частност на киното е такава, че общностите са решили, че ще се правят изключение от пазарните принципи - това не носи пари следователно не съществува, какъвто е пазарният принцип.

"Тук има изключение, то  се нарича културно изключение. Това може и да не носи пари, но носи нещо друго, което който както иска така да го нарече, но то е важно - в един момент може да се окаже единственото важно, защото какво сме ние освен идентичност и култура. В този смисъл държавите в Европа се грижат доколкото могат  - със желание или не, понякога с открита неприязън, но го правят - те се грижата да мъждука и да съществува културата, която е все по-притисната. На приказки не е така, но накрая, когато се гласуват бюджетите и в Европарламента и в националните  парламенти - те са два или три пъти по-ниски от тези, които са заявявани преди това в гръмките заявления на политиците".

Милко Лазаров         Снимка: Станислава Пирчева

По думите му българското кино има сериозен гръбнак:

„Проблемът, е че ние вътре между нас живеем в една много изострена тревожност, защото между нас има неталантливи хора, но пък компенсират с амбиция, създава се напрежение", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров.

Милко Лазаров е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Владислав Икономов. Негово е „Отчуждение“ със световна премиера във Венеция и „Ага“ със световна премиера в Берлинале. Режисьор е на телевизионни проекти - „Великите българи“, „Голямото четене“, „Събитията на 20 век“, „Ръкописът“ - проекти на BBC и RAI. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48