Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милко Лазаров за създаването на филми и политиката за култура

Държавите в Европа се грижат да мъждука и да съществува културата

Милко Лазаров
Снимка: Станислава Пирчева

"Правя филми като режисьор, продуцентската работа е много по-сложна в моите очи от авторската – там е по-друго бягане, по-други качества се изискват. Има вече продуценти в България, които отговарят на новите предизвикателства", каза за БНР Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филми дейци.

Политиката на държавата в областта на културата и в частност на киното е такава, че общностите са решили, че ще се правят изключение от пазарните принципи - това не носи пари следователно не съществува, какъвто е пазарният принцип.

"Тук има изключение, то  се нарича културно изключение. Това може и да не носи пари, но носи нещо друго, което който както иска така да го нарече, но то е важно - в един момент може да се окаже единственото важно, защото какво сме ние освен идентичност и култура. В този смисъл държавите в Европа се грижат доколкото могат  - със желание или не, понякога с открита неприязън, но го правят - те се грижата да мъждука и да съществува културата, която е все по-притисната. На приказки не е така, но накрая, когато се гласуват бюджетите и в Европарламента и в националните  парламенти - те са два или три пъти по-ниски от тези, които са заявявани преди това в гръмките заявления на политиците".

Милко Лазаров         Снимка: Станислава Пирчева

По думите му българското кино има сериозен гръбнак:

„Проблемът, е че ние вътре между нас живеем в една много изострена тревожност, защото между нас има неталантливи хора, но пък компенсират с амбиция, създава се напрежение", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров.

Милко Лазаров е завършил НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Владислав Икономов. Негово е „Отчуждение“ със световна премиера във Венеция и „Ага“ със световна премиера в Берлинале. Режисьор е на телевизионни проекти - „Великите българи“, „Голямото четене“, „Събитията на 20 век“, „Ръкописът“ - проекти на BBC и RAI. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26

Артис - фестивал на младите в изкуството

На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата   ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” .  Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка -   блестящи изпълнители, чиято артистична..

публикувано на 10.04.25 в 17:36

"Кентаврите" на Стилиян Иванов - мистичен поглед към миналото

В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..

публикувано на 10.04.25 в 10:15
Лахав Шани - диригент

Лахав Шани - гордостта на училището за музика "Бухман-Мета" в Тел Авив

Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на  юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет.  Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..

публикувано на 09.04.25 в 19:35