Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всяко 10-о бебе се ражда без майката да е имала досег с медицински специалист

Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ -Търговище
Снимка: Незабравка Кирова

У нас всяко 10-о бебе се ражда без неговата майка да е имала досег с медицински специалист и без да е преминала през нито едно изследване за периода на бременността.

Все още се дават в пъти повече средства за лечение на новородени с предотвратими усложнения, отколкото би струвал достъпът до прегледи за всички неосигурени бременни жени.

Всяка година се раждат 6 500 недоносени бебета. Данни, на които може да се повлияе, ако се предприемат законодателни промени в една наредба на Министерство на здравеопазването. Около това мнение се обединиха участниците в Регионалния форум за достъп до здравни грижи на бременни неосигурени жени, организиран от Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ - Търговище в партньорство със силистренското Женско сдружение „Екатерина Каравелова“. 

Наредба 26 осигурява на всяка бременна неосигурена жена 1 акушеро-гинекологичен преглед и пакет медицински изследвания. Две години работа и поредица от срещи в различни райони на страната показват, че липсва информираност сред бременните жени за тази възможност.
Друг проблем е, че много малко АГ специалисти са склонни да работят по Наредба 26 и трудно се осъществява връзката между пациентите и лекарите, коментира в "Преди всички" Невена Маджарова, ръководител на проекта.

За 2019 година едва 37,7 % от бременните неосигурени жени в страната са се възползвали от този безплатен преглед. За отбелязване е, че стандарт за Африка са четири АГ прегледа.

Освен това от неправителствения сектор са внесли в 45-ото НС текстове с предложения за промяна в Закона за здравното осигуряване. Те настояват прегледите да станат четири, а неосигурените бременни жени да имат същите права като на осигурените.

Вече седма година под формата на различни каузи и проекти тези сдружения работят по проблеми на уязвимите общности, сред които и бременните неосигурени жени.

На форума стана ясно, че до изписването от болницата грижата за здраво бебе струва 340 лв., а грижата за недоносено бебе с леки усложнения струва 20 пъти повече.

Минималният пакет от 4 прегледа и частични изследвания би струвал по 86 лв. на жена, ако са 8 прегледа и изследвания - 172 лв.

По данни от Националния рамков договор 65 млн. лв. през 2021 година са били заделени за болнична грижа за бебета, а инвестицията в проследяване на всички бременни жени у нас би излязла около 1 млн. лв.

За постигане на крайната цел има подписка и онлайн-петиция по Закона за гражданските инициативи. Желаещите да подкрепят каузата е достатъчно да изпишат в социалните мрежи  - Всяко бебе е БЕЗценно.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици в риск: Вредите от новата дрога и онлайн залаганията - да им се обяснят!

Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами".  Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..

публикувано на 09.11.24 в 08:00

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50