"Усещането за общност ни различава от италианците. Италия е една страна, връщаща се към живота след Covid-19, след като е преминала през ужаса. И там знаят, че са постигнали всичко заедно. Панаирът на книгата в Торино отчете небивало посещение".
Това сподели пред БНР Георги Господинов, който преди броени дни спечели най-престижната италианска награда за литература "Премио Стрега Еуропео". Той е първият българин, удостоен с отличието, и първият писател от Източна Европа, който го получава.
Според него "изходът за нас, българите, е да си говорим, да минем отвъд агресията".
"Не знам как се постига това. Вярвам, че хората, ако си говорят, това би помогнало да излезем от кризата... Можем да се обединим около това, че животът е по-ценен от смъртта, че е ценно децата ни да ходят на училище, че животът на родителите ни е ценен. Всичко опира върху избора между живота и смъртта. Ние не си даваме сметка колко малки крачки са ни довели до това да сме най-тъжното място - огромен брой катастрофи и агресия по пътищата, ниска функционална грамотност в училището, ниска емоционална грамотност, много махане с ръка "абе, карай да върви".
В предаването "Нещо повече" писателят допълни:
"Много е важно човек да е четящ, чувствителен, емпатичен. Безчувствеността и бездарието убиват, те са част от националната катастрофа. Чувствителността е част от националната сигурност, защото ако изповядваш его-философията, това е смъртоносно".
Интервюто с Георги Господинов можете да чуете в звуковия файл.
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..
Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции . Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..
Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..