"Усещането за общност ни различава от италианците. Италия е една страна, връщаща се към живота след Covid-19, след като е преминала през ужаса. И там знаят, че са постигнали всичко заедно. Панаирът на книгата в Торино отчете небивало посещение".
Това сподели пред БНР Георги Господинов, който преди броени дни спечели най-престижната италианска награда за литература "Премио Стрега Еуропео". Той е първият българин, удостоен с отличието, и първият писател от Източна Европа, който го получава.
Според него "изходът за нас, българите, е да си говорим, да минем отвъд агресията".
"Не знам как се постига това. Вярвам, че хората, ако си говорят, това би помогнало да излезем от кризата... Можем да се обединим около това, че животът е по-ценен от смъртта, че е ценно децата ни да ходят на училище, че животът на родителите ни е ценен. Всичко опира върху избора между живота и смъртта. Ние не си даваме сметка колко малки крачки са ни довели до това да сме най-тъжното място - огромен брой катастрофи и агресия по пътищата, ниска функционална грамотност в училището, ниска емоционална грамотност, много махане с ръка "абе, карай да върви".
В предаването "Нещо повече" писателят допълни:
"Много е важно човек да е четящ, чувствителен, емпатичен. Безчувствеността и бездарието убиват, те са част от националната катастрофа. Чувствителността е част от националната сигурност, защото ако изповядваш его-философията, това е смъртоносно".
Интервюто с Георги Господинов можете да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...