Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Смилян показаха пана от конкурса "Най-оригинално пано от смилянски фасул"

Събират се произведения за конкурса "Най-оригинално пано от смилянски фасул"

Снимка: Посетителски информационен център - Смилян

Конкурсът за "Най-оригинално пано от смилянски фасул" ще се проведе за 19-ти път. Той е част от ежегодния Празник на смилянския фасул, организиран от Народно читалище "Проф. д-р Асен Златаров 1927" и Кметството в село Смилян на 30 октомври.

Заради ситуацията с Covid-пандемията творбите в Националния конкурс ще бъдат приемани до 14 часа на 27 октомври.  Всяко пано, участващо в конкурса, следва да бъде придружено от подписана от родител Декларация за съгласие (Приложение 2). 

Работите на участниците в конкурса ще се приемат в Посетителски информационен център - с. Смилян на адрес: ул. „Бреза” 18, с пощенски код 4770.

Условията за участие в конкурса са три:

„Първата е възрастовата граница от 4 до 14 години, разпределени в три подкатегории - до 6 години, 1-ви- 4-ти клас, 5-ти – 7-ми клас. Второто условие е паната да бъдат изработени и със смислянски фасул, може да не са изцяло изработени със смилянски, но в тях трябва да има и смилянски фасул и третото условие е паната да пристигнат при нас три дни преди датата на празника. В условията на пандемия от миналата година ние сме длъжни да ги поставим под карантина за 72 часа преди да осигурим достъп на посетители и излагането им за гостите на празника“, каза за БНР Илия Годев секретар на читалище "Проф. д-р Ас. Златаров 1927" в с. Смилян.

Музея на боба и терлиците в Смилян      Снимка:

Заради извънредната епидемична обстановка няма да има фолклорно- хумористична програма и организирано изхранване от типа почерпка или курбан заради риска от разпространение на заразата от Covid-19.

„Остават базара със щандове на производители на смилянски фасул, който ще се проведе в парковото пространство пред кметството и читалището, изложбата на пана от конкурса най-оригинално пано и смилянски фасул, възможност за посещение на етнографската сбирка "Смилянски фасул и традиционни родопски терлици", допълни за "Хоризонт" Годев.

В получените досега пана за участие в конкурса има макети на сгради като Часовниковата кула, която е безспорен символ на селото.

„Няколко забележителности, които са разположени в селото - сградите на кметството, училището, читалището. Има пана с конкретна тематика - лаптоп от смилянски боб, направен с клавиатура, имаме дори и космическа тема - едно дете преди години направи макет с космонавти, приземил се на Марс, една голяма тенджера, в която сложил фасулеви зърна с надпис „Храна за космонавти", допълни Илия Годев.


Добивите от смилянски фасул тази година са по-ниски, каза за БНР Банко Кичуков - земеделски производител и агроном с 30 годишен стаж.

В продължение на 40 дни температурите бяха между 34 и 37 градуса и това спомогна за съжаление за опадането на цвета на смилянския фасул, доведе до изключително ниски добиви. Тази година реколтата ще бъде изключително слаба“.

Заради слабата реколта и ниските добиви цените са високи:

„Може би досега такива цени не е имало - около 12 лева, 14 лева  - това вече е въпрос на договорка. Има изключително голямо търсене, но няма фасул."

Производителите на фасул апелират за помощ от страна на държавата:

„Дали не би могло със съдействието на правителството, на държавата да се разработи застрахователен продукт, подпомогнат от държавата за тези изключително екстрени условия - засушаване, високи температури, градушки. Да се направи някаква застраховка, защото, ако така продължават нещата това ще доведе до отлив от тази култура“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02