„Доходните критерии, на които е необходимо да отговарят, за да получат тази помощ възлиза на 150 % от минималната работна заплата за всеки от членовете на семейството. Доходът, ако е под 975 лева, семейството ще има право на такава целева помощ. Размерът на помощта се определя на база на бройката на децата и на база на броя на работни дни, в които децата не посещават училище, когато са въведени ограничения в училището за срок от 10 работни дни, тогава помощта за семейство с едно дете възлиза на 650 лева, за семейства с две и повече деца размерът възлиза на 975 лева. Когато ограниченията в училището са за по-кратък срок - от 6 до 10 работни дни, тогава семействата с едно дете получават 325 лева, а семействата с две и повече деца 487 лева и 50 стотинки. За срок до 5 работни дни от месеца помощта за едно дете е 162 лева и 50 стотинки, а за семейства с две и повече деца е 243 лева и 75 стотинки“, каза за БНР заместник-министърът на труда и социалната политика Надя Клисурска.
Всички кандидатстващи за тази помощ за октомври и не по-късно от края на месец ноември трябва в Дирекциите за социално подпомагане да представят документи, че са в неплатен отпуск.
„Документи, свързани с трудовите им доходи, съответно други доходи от извършване на услуги с личен труд и такива за дейности в областта на селското, горското и водното стопанство, стипендии, други доходи, защото те генерират доходи в общата база, влизат в тези доходни критерии, които са ограничителни. Необходима е служебна бележка от работодателя, че служителят не може да извършва работата дистанционни от вкъщи, не може да ползва платен годишен отпуск и че не получава парично обезщетени за временна неработоспособност“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Клисурска.
Документът, че детето не посещава училище ще бъде предаден по служебен път.
Всички родители, които са подали своето заявления за получаване на тази месечна помощ, сега не е необходимо да входират нови заявления, подчерта тя.
„Средномесечно броят на подпомаганите лица възлиза на 14 хиляди и 167 семейства, общата сума, която е изплатена към момента възлиза на 57 милиона и 95 хиляди лева, но това е към дата 30 септември. От 1-ви октомври до 22 октомври са подадени едва нови 45 заявления и молби, но вероятно по-големият наплив от документи ще бъде в следващите дни“.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..