„Преустановете излъчването на аналоговия сигнал за град София“, каза преди 9 години заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров, когато спря аналоговите телевизионни предаватели в страната.
Аналоговото радиоразпръскване остава. През годините се правят опити да бъде цифровизиран радиоефирът, има и желаещи да направят това. Първите експериментални предавания за цифрово радио са осъществени през май 2017 година. Павел Костадинов и Андрей Николов получават временен лиценз.
Засега цифровото радио остава само онлайн, каза за БНР Андрей Николов:
„Цифровото радио е най-обикновено радио, както в момента програма „Хоризонт“ в София излъчва на 103 мегахерца (MHz). Въпросът е, че новата технология позволява на тези мегахерци да се излъчва не една програма, а 24 програми с десет пъти по-високо качество, с десет пъти по-малко харчене на ток и с десет пъти повече мнения, които да се изразяват по различните канали, за които ще има място“.
Комисията за регулиране на съобщенията откри процедура за обществена консултация за перспективите за ползване на свободния честотен ресурс. С решението на КРС започва процеса за реално усвояване на съответната честотна лента и старт на отдавна чаканото цифрово радиоразпръскване в България.
Мирослава Тодорова - директор на Дирекция „Управление на ограничен ресурс“ към КРС съобщи за "Хоризонт", че предстои регулаторът да вземе решение за предоставяне на честотен спектър.
„Като Комисия още 2008 година сме създали необходимата подзаконова нормативна уредба като сме координирали международно необходимия ресурс за цифрово радиоразпръскване, като по този начин сме създали условия за достъп до свободни радиочестоти за цифровизацията на ефира, но цифровизацията на ефира - единствената предпоставка за това е не само наличието на честотен ресурс, необходимо е съдържание, което да се разпространява по тази цифрова платформа. И това, което е важно да спомена, тъй като то в момента е основната причина за това, че не е стартирало такова цифрово радиоизлъчване, е липсата на лицензирано от Съвета за електронни медии съдържание в Закона за радио и телевизия в момента. Липсва разпоредба, която дава основание на Съвета да издаде лицензия за цифрово съдържание, заради това настоящата разпоредба е само за телевизионно такова. Има проект за изменение на Закона за радио и телевизия, в който е предвидено именно такава разпоредба, за да се попълни празнотата в законодателството“.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..