Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма увеличаване на броя на нежеланите реакции спрямо броя на ваксинираните

Д-р Мария Попова от ИАЛ: Имаме 7 случая, при които след ваксиниране се налага лечение

Между 2 - 3 на сто са регистрираните случаи на алергична реакция след ваксина

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Ако следим данните, се вижда, че има по-голям интерес към ваксинирането в момента", каза пред БНР д-р Мария Попова, директор на Дирекция "Проследяване на лекарствената безопасност и клинични изпитвания" в Изпълнителна агенция по лекарствата, представител на България в европейския комитет по лекарствената безопасност - гост в рубриката - "Covid-19 - думата имат експертите".

"Няма относително увеличаване на броя на нежеланите реакции спрямо броя на ваксинираните. Тяхната честота остава в рамките на много редки, разбира се, различно е съотношението на различните реакции.

Но причини за безпокойство нямаме. Ваксините са централизирано разрешени продукти на ниво ЕМА (Европейска агенция по лекарствата) и това е огромно предимство при проследяването именно на безопасността. Защото се обединява и целият национален капацитет на държавите членки", заяви още д-р Попова от ИАЛ.

ВМА, ваксинационен пункт                                Снимка: Гергана Хрисчева

По думите ѝ в този процес за проследяване на ефективността, безопасността и страничните реакции участват и институции на световно ниво - това са СЗО, Американската агенция по безопасност на храните и лекарствата, китайските, японските и канадските агенции по безопасност, както и съответната агенция във Великобритания.

"Това е една мощна оценка на съотношението полза - риск, което се прави непрекъснато.

Много са малко страничните реации след ваксиниране, при които се е наложило кортикостероидно лечение - това са 7 случая от общо над 3600 в нашите база данни. Между тях няма анафилактичен шок. Престоят на тези хора е бил кратък в болница, но не и дълга хоспитализация.

Между 2 - 3 на сто са регистрираните при нас случаи на алергична реакция след ваксиниране, каквито са обривите", съобщи още д-р Попова.

Данните за нежеланите реакции се обновяват всеки месец. Кратките характеристики на ваксините, чрез ЕМА, също се обновяват на базата на събираните и наблюдаваните под лупа даннни за ваксините, поясни специалистът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35