"За момента няма консенсус и категорични научни данни за праговата стойност на т.нар. протективни антитела, които ни защитават от Covid-19. Предполага се, че тази стойност трябва да е достатъчно висока, но това зависи от индивидуалните възможности на имунната система да реагира на присъствието на вируса и от придружаващите заболявания. ... Науката все още не може да даде ясни данни каква е праговата стойност на протективните антитела".
Това каза пред БНР проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и координатор на Експертния съвет по клинична имунология към МЗ, и подчерта, че становището на експертите по темата за антителата не е било безусловно.
По думите ѝ въвеждането на зелен сертификат след изследване на антитела е "добро и полезно решение", но не отменя възможността за ваксинация:
"Няма алтернатива в момента на ваксините, дори доказването на такъв антителен отговор".
Тя подчерта, че става дума за местен зелен сертификат - валиден само в България:
"Все пак това е един жест към тези, които не са успели да се регистрират и са минали латентно през инфекцията, не са разбрали, но все пак са изработили антитела".
Проф. д-р Мариана Мурджева обясни, че антителните тестове се правят чрез изследване на кръвта за наличие на антитела, които са молекули, циркулиращи в кръвта, способни да спрат вируса, като се заловят за него:
"Валидността на такъв тест е 90 дни".
Тя отново препоръча трета ваксинационна доза 6 месеца след завършена ваксинация, защото изследвания показват, че тогава започва намаляване на концентрацията на антителата:
"Тази концентрация пада и при преболедувалите", уточни проф. Мурджева и уточни, че високата заболеваемост в тази Covid вълна се дължи на Делта варианта, който е много по-заразен, но и на ниския брой ваксинирани в България.
"В други държави относителният дял на смъртните случаи е по-нисък, защото по-малка част стигат до хоспитализация и смъртен изход заради защитеността на населението от ваксинацията. Вече има категорични данни, че смъртността в Англия е 4 пъти по-ниска от миналата година"
Интервюто на Людмила Железова с проф. д-р Мариана Мурджева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството прие Закона за медиацията, който е последният, необходим за да бъде получено второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на правосъдието Георги Георгиев обяви, че текстовете са съобразени с решението на Конституционния съд, който отмени правосъдната реформа. Той подчерта, че процесът по медиация ще..
ООН заявява, че екипите ѝ в Газа все още не са успели да разпределят помощи въпреки десетките камиони с доставки, влезли в територията през последните два дни. Агенцията за гражданска защита на Газа съобщи, че при израелски удари през нощта са били убити най-малко 19 души, между тях е имало бебе и малки деца. Израелски представители..
Има едно общо нещо между либерализацията и "Боташ" - обществото не е достатъчно добре запознато с тенденциите в енергетиката . Това е мнението на Юлиян Попов - експерт в областта на околната среда и климатичните промени и бивш ресорен министър. Борисов обсъдил с Ердоган прекратяване на договора с "Боташ" Бойко Борисов: "Булгаргаз" е..
Около 2000 зрелостници не са се явили на днешния ДЗИ по български език и литература, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев. Тази бройка, според него, е по-голяма, отколкото през миналата година. Матурата: Съчинение по творба на Емилиян Станев или есе – "Животът - колело или стълба" Преди приключване на изпита в МОН има..
Само един кандидат има за кмет на село Дълги дел, община Георги Дамяново. Частичният избор ще се проведе на 15 юни. До частичния вот се стигна, след като досегашният кмет на Дълги дел Мирослав Митов се оттегли по собствено желание. С указ президентът на страната назначи частичните избори да са на 15 юни. Дълги дел- селото с народен..
Молебен по повод 13-годишнината от земетресението ще бъде отслужен в Перник на 22 май. Богослужението ще започне в 10 часа пред централния пернишки храм "Св. Иван Рилски". Ще бъде раздаден и курбан. В 3 часа на 22 май 2012 година трус с магнитуд 5.8 събуди Перник. Инж. Димитър Куманов: Нашата държава е абсолютно неподготвена за реакция..
В Румъния и ма очакване за обновление на политическата класа и за реформа. Това обясни пред БНР Владимир Митев, Радио България, автор в сайта "Трансгранични разговори". В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство "Има интересни наблюдения за това, че определена гражданска енергия е подкрепила Никушор Дан"...
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.