Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Пепелина избирателите се събират в една кола

В най-малкото село в Русенско изборният туризъм е съвсем легален

Кметският наместник на Пепелина Георги Корчев
Снимка: Ася Пенчева

Село Пепелина е най-малкото в цялата Русенска област, но е едно от най-красивите.

То се намира в живописния каньон на Черни Лом, на около 40 километра от Русе.

Природната красота и новите туристически маршрути за скално катерене го направиха атрактивно в последните години.

„Пепелина е много силно енергийно място, за пребиваване, за живеене. Още когато имаше вестник „Работническо дело“, в него имаше статия как въздухът в Пепелина е най-близкият до въздуха във Велинград“, разказва пред БНР кметският наместник Георги Корчев.

Той пояснява, че къща в Пепелина не можеш да си купиш, тъй като много русенци предпочитат селото за почивните си дни. Да, но постоянните жители с право на глас се събират в една кола.

„На всички избори дотук винаги е имало 4-5 човека, които са подавали заявления по настоящ адрес да гласуват в избирателната секция, която вече я няма в Пепелина.“

Георги Корчев организира превоза на жителите на Пепелина за вота

Корчев има спомени за времената, в които селото е било по-многолюдно. Било известно с това, че по радиоточката обявяват края на изборния ден още в 8.30 сутринта при гласували 100% от гласоподавателите.

„Беше хем като виц, но в същото време чистата истина“, казва Георги Корчев.

Всъщност в Пепелина изборният туризъм е съвсем легален.

Ако тръгнете за това приказно село, сгушено сред скалите на Поломието, трябва внимателно да следите указателните табели. Приложенията за навигация не работят.

Селото е на махали. Те се образували, когато след голямо наводнение хората се населили по високите части. Във всяка махала обхват имат различни gsm оператори.

„Има църква, офис на кметския наместник и в общи линии е това. Няма магазин, няма аптека, няма кръчма, няма читалище, няма библиотека. Няма магарета, има няколко кози, няколко кокошки“, описва селото Корчев.

Според него най-големият проблем е, че хората се връщат трудно на село, защото все повече свикват с модерния начин на живот.

Искали да пуснат интернет, но работата отишла в девета глуха по думите на кметския наместник.

Може да са малко гласоподавателите в Пепелина, както се казва - един файтон хора, но са стриктни и не пропускат избори. Такава е 76-годишната Величка Великова.

„Винаги съм ходила на изборите, защото младите мислят, че всичко е така, по вода отгоре, ама не е така.“

Три избора за тази година са много, смята тя.

„Защо стана ли? Защото всички се бият за пари. Ей това е всичката работа.“

Четирима са сигурните, които ще тръгнат към съседното Широково, за да гласуват и този път. От избраниците искат едно – да живеят с болките на хората.

„Да идва край тях поне един път в годината, да си кажем какво има, що има.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30