Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой ще плаща антигенните тестове за големите ученици

Пламена Николова: МОН си изми ръцете с родителите и училищата по въпроса с тестовете

Виктор Кръстев: Държавата трябва да осигури тестовете за всички ученици, а не да създаваме неравенства

Малките ученици в 13-те области, където бяха раздадени тестове и чиито родители са съгласни да бъдат тествани два пъти в седмицата, се върнаха в клас, 10 ноември 2021 г.
Снимка: БГНЕС

"Създава се възможност за дискириминационно отношение към част от децата от горните класове", посочи в "Хоризонт до обед" Пламена Николова от Националната мрежа за децата.

Коментарът е и във връзка с изявлението на МОН, че докато пристигнат безплатните антигенни тестове за учениците от 5 до 12 клас би могло родители или училищата да ги осигурат със свои средства.

Синдикати са против тестове за учениците да се плащат от училищата

"Това обаче може да не според финансовите възможности на някои семейства, както и във възможностите на държавните и общински училища".

Още повече, че ни беше обещано, че седмица след връщане на малките ученици, ще се върнат и големите ученици в клас.

Това не само не се случи, но и МОН за пореден път си "измива" ръцете с родителите и училищата, очевидно не можейки да се справи с проблема. 

Закъсня по всички възможни критерии и остави училищата да се справят кой както може. Защото родителите и учителите искат децата да се върнат в училище, но това не може да става избирателно", заяви Николова.

По думите по места процесът с тестването на децата преди влизане в клас върви добре и вече се свикна с тази практика.

Николова призова да се излезе най-сетне от хаоса в образователния процес и МОН и МЗ да вземат отношение по тази организация занапред.

"Това не е по силите на по-голяма част от училищата и ние като организация изпратихме нашата позиция до МОН", каза пред БНР Виктор Кръстев, директор на училище "Христо Ботев" във Враца и заместник - председател на УС на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

"Това ще доведе до разделение между училищата и дискриминиране, това е и едно противопоставяне между родителите и училищата. Ние ще трябва да осигурим тестове за всички ученици.
Тестовете трябва да се закупят от държавата чрез обществена поръчка на по-ниска цена, което ние не можем да го постигнем", каза още Кръстев.

По думите му процесът с тестването на малките ученици вече става много бързо. Създадохме много добра и спокойна организация и затова трябва да върнем бързо и другите ученици,  поясни още Кръстев. 

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32