Какви са причините за такава природна аномалия, ако това е истина и имат ли друго обяснение експертите?
Споделеният в социалните мрежи видеоклип за щъркели, завърнали се обратно в гнездата си, само за няколко часа е събрал 12 хиляди гледания, над 4500 споделяния и хиляди коментари за причините. Основните предположения са свързани с климатичните промени и военните конфликти.
Какво мислят експертите, посветили дейността си на птиците и тяхната миграция? Димитър Кантарджиев, известен с прозвището Рупски, над 40 години се занимава само с това на едно от местата с най-голяма концентрация на различни видове птици - района на Рупите и планината Кожух:
"Почти няма от щъркелите. Заминаха. В момента прелетът е много слаб. Отделни птици може да останат. Не е масово явление."
Възможно ли е след като веднъж са поели към топлите страни, щъркелите да се върнат в България?
Със сигурност промените на климата се отразяват, но става въпрос по-скоро за птици, които още не са отлетели, предполага Митко Попов от Българското дружество за защита на птиците, който се занимава основно с поведението и миграцията на щъркелите и създаде инициативата "Осинови щъркелово гнездо" в гоцеделчевското село Баничан. Експертът допуска, че заснетите птици са се излюпили по-късно и е въпрос на време да се изтеглят към по-топлите страни.
"Част от птиците мигрират дори през октомври. Съвсем нормално е това, което се случва."
Митко Попов е категоричен, че всички щъркели от нашия район са заминали, но все още могат да бъдат забелязани такива, които прелитат от север.
Миграционният път е през Близкия изток, но птиците успяват да избегнат конфликтните точки, изтъква още Митко Попов.
Преброяването на щъркелите в Благоевградско до момента откроява безспорен лидер - разложкото село Баня, в което има 56 щъркелови гнезда. В село Баничан гнездата са 27.
"Това са водещите селища по брой щъркелови гнезда."
Броенето се прави през 2 последователни години за десетгодишен период, ще продължи догодина и тепърва предстоят анализите, уточнява Попов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...