Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на християнското семейство - Въведение Богородично

Катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Въведение Богородично е един от 12-те най- големи християнски празници и се отбелязва и като ден на християнското семейство. Когато навършила три години, Мария била заведена от благочестивите си родители в храма в Йерусалим. Тя останала там, за да служи на Бог и да се подготви за великото си предназначение - да бъде Майка на Христос.

„Света Богородица е била дадена в храма Господен на три годишна възраст за служение на Бог. Мнозина сега правят всичко възможно да имат рожба и се молят и обещават, правят невъзможни неща, но колко от тях ще се разделят със своето  чедо заради своето обещание. Това е примерът за всички семейства от тогава до наши дни да живеят праведен живот, чист живот, да търсят Бога за всичко и да помнят, че служението на Бога създава наистина едни достойни млади хора – деца, които да са възпитани в истината на вярата и да живеят чист и праведен живот“, каза за БНР врачанския митрополит Григорий. 

У нас от 1929 година, по решение на Светия Синод на Българската православна църква, празникът се отбелязва като Ден на християнското семейство и православната младеж.

На Въведение Богородично приземният храм на катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч отбелязва своя празник. Ловчанският митрополит Гавриил отслужи Света литургия, но от освещаването на храма богослуженията там се водят от отец Михаил Ковачев.


Отец Михаил Ковачев  каза за „Хоризонт“, че благодарение на търпението и преживените страдания родителите на дева Мария - Йоаким и Анна, са се усъвършенствали до такава степен, че станали достойни родители на прекрасната си дъщеря.

„В последните си години, когато не е било възможно да имат деца, тогава именно Господ им е дарил Божията майка. Това е станало, след като първосвещеникът в храма се е отнесъл твърде строго към тях.  Един ден, когато те отишли да принесат своя дар в църквата, той е отказал да го приеме с предлог, че те не са достойни да го принесат, тъй като те нямат дете, а това вероятно е поради някакви техни грехове“.


Семейство Виолета и Тома Попови     Снимка: Ива Антонова

Семейство Виолета и Тома Попови споделиха за предаването "Рано в неделя" пред какви трудности са изправени в съвместния живот и как ги преодоляват.

"Много е важно на каква основа стъпва бракът. Без вярата, без Бог, ние не можем да постигнем това единение напълно. Ако само се вторачваме един в друг или в някакви общи цели или конкретни неща, които искаме да постигнем - това не е достатъчно. Трябва духовно да има единение, общ стремеж", каза Виолета.

Тома Попов сподели, че чувства съпругата си част от себе си:

"По един чуден начин сме свързан и по този начин аз чувствам отговорности да се грижа за нея. Както за себе си се грижа, така да се грижа и за семейството си. Това е естественият ход на нещата и е благословен от Господ и така трябва да бъде".

Повече можете да чуете и в звуковите файлове.

В деня на Народните будители, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, се състоя освещаването и тържественото откриване на Православно радио към Софийска света митрополия, „Епархийски глас“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38