Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларката със световна кариера

Вилде Франг: По-добре опознаваш хората, докато свириш с тях, отколкото когато си говорите

Юлиан Рахлин и Вилде Франг в София
Снимка: В. Балевска

Блестящата норвежка изпълнителка Вилде Франг беше за първи път у нас по покана на Софийската филхармония. На 21 ноември в зала "България" тя изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен под диригентството на Юлиан Рахлин - прочутия цигулар, който се утвърждава все повече и като диригент.

Вилде Франг е една от ярките фигури на световната сцена в момента. 35-годишната норвежка израства в музикантско семейство, затова не е изненада, че свири от 4-годишна. Съдбата я среща с легендарни партньори: през 1998 г. цигуларката Ане-Софи Мутер става неин ментор и й предоставя хубав инструмент, а когато е на 12, диригентът Марис Янсонс я избира за солистка в последния си концерт като шеф-диригент на Филхармонията на Осло. Това й отваря много врати. 

Сега Вилде Франг е сред най-търсените цигулари на световната сцена и предпочитан партньор за камерни ансамбли - свири с музиканти като Марта Аргерич, Рено и Гутие Капюсон, Юри Башмет, Николас Алтщед и мн. др. Нейните албуми като ексклузивен артист на Warner Classics й носят престижни награди като ЕCHO Classic, Classic BRIT, Diapason d'or, Gramophone и др.

Тук, в София, Франг потвърди високата си класа, при това го направи с финес и естествено присъствие, което не идва да заявява звезден статут, а да поднесе на публиката естетско преживяване. Филхармониците ни, водени от Рахлин, бяха достойни партньори. 

Вилде ФрангРазговорът с норвежката цигуларка ден преди концерта, веднага след репетицията с оркестъра, започна от смяната на програмата в последния момент. 

Често ли Ви се случва и имаше ли причина да решите да изпълните произведението на Бетовен, вместо предварително обявения Концерт за цигулка на Шуман?

И да, и не - има много сериозна причина за тази промяна. Случва се понякога на музикантите - получаваш травма от претоварване и или трябва да отмениш концерта, или да спреш да репетираш. Толкова много чаках момента да изсвиря концерта от Шуман за първи път тук, защото никога не съм го свирила пред публика. Щеше да бъде перфектната възможност, още повече, че диригент е Юлиан Рахлин, който е фантастичен колега. Обадих му се преди няколко дни и му казах: Юлик, много съжалявам, но ръката много ме боли. В Стокхолм свиря Бетовен и ми е по-лесно, защото познавам произведението добре. А той отговори: Няма проблем! Ще изпълним каквото поискаш. Ние всички сме хора, случва се! Той е наистина изключително позитивна личност. Благодарна съм, че всички откликнаха и все пак съм тук. Че ми позволиха да свиря Бетовен, а не Шуман. Благодаря им!

А по-често ли свирите творбата  на Бетовен сега, заради 250-годишнината му?

Не толкова, колкото се очакваше, защото пандемията дойде. Но всъщност аз успях да запиша този концерт неотдавна - дискът трябваше да бъде издаден в чест на юбилея миналата година. Разбира се, и това беше отложено. Но както и да е. Ние още сме тук!

Вилде Франг, която дойде у нас с цигулката си "Гуарнери дел Джезу" от 1734 г., сподели още:
Аз съм изключително впечатлена колко лесно ми е да свиря с Юлиан Рахлин и оркестъра в София - с тях музиката тече естествено, което не става от само себе си, не се случва винаги и чувството е магично, защото когато се получи, усещането е като за камерно музициране, а това е много ценно. 

За работата с различни диригенти и сблъсъка понякога с егото на големите музиканти на световната сцена Вилде Франг коментира по-нататък в интервюто, което можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41