Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Искра Баева: Украйна e обект на сблъсък между две концепции за глобалното разпределение на силите

"Напрежението между Русия и Украйна и през пролетта, и сега цели да подобри позициите в бъдещите преговори за съотношението на силите в Украйна на Запада и на Русия. Това поставя Украйна в ролята на обект на сблъсък между две концепции, които мислят не толкова за Украйна, колкото за глобалното разпределение на силите". 

Това каза пред БНР проф. Искра Баева от Софийския университет. 

Според нея спорът в Украйна днес е в контекста на множеството замразени спорове по границите на Русия, "които се използват в различни ситуации с цел да се покаже какво е мястото на Русия като сила на световната арена". 

"Анексирането на Крим следва осъзнаването, че Украйна не може да бъде запазена в сферата на влияние. Крим беше анексиран, защото едно примиряване с промените в Украйна за Русия означава да загуби черноморските си бази". 

В предаването "Събота 150" проф. Баева допълни: 

"Вината за трагедията в Украйна е и тяхна, не са виновни само външните сили. Нито едната групировка, нито другата в Украйна издържаха политическия изпит. Рано или късно този конфликт трябва да се разреши, или трайно да се замрази". 

По думите ѝ отговорът на президента Румен Радев, че в момента Крим е руски, "отговаря на действителността, защото Крим принадлежи на Руската федерация"

"Трябва да правим разлика между желаната реалност и практическата. Отговорът на президента не отговаря на политиката на ЕС, на САЩ и на Украйна, още повече че там беше проведен референдум - за присъединяване към Русия. Във външната политика има правила, които е желателно да се спазват, но има и реалности, които често пъти противоречат на правилата. Ние историците с това се занимаваме". 

Интервюто с проф. Искра Баева можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53

Световните новини на седмицата: "Лъч надежда” за Близкия Изток и песимизъм за Украйна

През тази седмица влезе в сила примирие между Израел и "Хизбула", но тепърва ще става доколко трайно може да бъде то. Украйна получи нови уверения за подкрепа от свои западни поддръжници, но положението на фронта не е в нейна полза, а Путин заплаши с удари и по държавни обекти в Киев. Доналд Тръмп заплаши Китай с нови мита върху целия внос,..

публикувано на 30.11.24 в 10:50
Доналд Тръмп в Конгресния център в Уест Палм Бийч във Флорида, 6 ноември 2024 г.

Тръмп готви създаване на Национален енергиен съвет, насърчава сондажите на нефт и газ

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп е готов да създаде Национален енергиен съвет и да насърчи сондажите на нефт и газ. Ръководител на  новосформирания Нацинален енергиен съвет ще бъде губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргъм. Енергийният съвет ще включва федералните отдели и агенции, които издават разрешителни за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38