„Този лист хартия е изключително значим, защото избирателят дава своя вот по време на избора и в него той влага надеждата и очакванията за един по-добър свят за себе си и поколенията напред“, каза БНР Десислава Близнашка, експерт в Регионалния исторически музей в Плевен.
В Регионалния исторически музей се съхраняват бюлетини още от първите избори от създаването на Третата българска държава.
„Правоимащите на глас са гласували с бяла бюлетина. Собственоръчно е трябвало да напишат името на своя кандидат за депутат. Тогава основната задача на депутатите е била написването на така важния закон за всяка държава – в случая Търновската конституция. Листчетата са били бели, ръчно написани. Те не са се пускали в урните в плик, а са се пускали директно. Едно от условията на закона е, че е трябвало да бъдат сгънати на четири, защото и тогава са правени опити за фалшифициране, подмяна“, допълни за „Хоризонт“ Десислава Близнашка.
През 1911 година се появяват и първите цветни бюлетини:
„Тогава партиите е трябвало да изберат своя цвят бюлетина и той да бъде заведен, деклариран в Софийският окръжен съд. През 1937 година вече право на глас имат и жени“.
През 1947 година се премахва многопартийната избирателна система. През 2005 година се поставя въпроса за интегралната бюлетина.
"Хора, които ме подкрепят, са видели името ми в бюлетината за избор на народни представители и са гласували за мен". Това каза пред БНР следователят Бойко Атанасов, чиято кандидатура за независим депутат беше заличена заради недостатъчен брой подписи. Въпреки това обаче неговото име е присъствало в интегралната бюлетина в 24 МИР в София.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..