Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията по безплатно силанизиране продължава до 10 декември

Затрудниха ли Covid мерките безплатното силанизиране на зъбите на децата

Николай Шарков: Не съм съгласен, че в момента има затруднен достъп до програмата

Снимка: Незабравка Кирова

Осем са стомалотозите в Силистренско, които до края на седмицата ще работят по кампанията за безплатно силанизиране на зъбите на деца от 5 до 8 годинки. Националната програма работи у нас вече десета година, но предизвикателствата на времето затрудняват реализирането й.

Мерките свързани с COVID-пандемията възпрепятстват денталните специалисти и те не могат да посещават детски градини и училища, за да правят разяснителна кампания. Ако до скоро в Силистренско са били силанизирани зъбите на по 500 деца годишно, тази година се очертава програмата да завърши с много по-малко, тъй като до миналата седмица те са били едва 160, посочи пред БНР координаторът на програмата ма Силистренска област д-р Мария Стойчева.

"Много лошо вървят сега нещата. А и родителите в момента не са ангажирани. Отчаяна съм. Питат след като мине кампанията. Трябва по-голяма разяснителна кампания", категорична е д-р Стойева.

Статистиката сочи, че при силанизирани зъби опасността от поява на кариеси намалява от 55 до 70 %.
"Стартиралата преди десет години кампания за силанизиране е първата в България от близо 25 години насам за профилактика на състоянието на децата и техните зъби. Кампанията е много успешна досега", коментира пред БНР д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз.
Този вид профилактика за запазване на детските зъби от кариеси е безплатна за родителите. Тазгодишната е кампания е вече към края си, но следващата ще започне през септември догодина.

БНР

"Програмата за силанизиране е на Министерството на здравеопазването и се приема от Министерски съвет. БЗС подкрепя програмата. Съпътстващото министерство е Министерство на образованието. Не съм съгласен с коородинаторът ни в Силистра, че в момента има затруднен достъп",  коментира темата пред БНР д-р Николай Шарков, председател на БЗС.


"Всяка година се изпраща писмо до МОН и директорите, което позволява на 400- те стоматолози, които работят по програмата да имат достъп до детски градини и училища. И това се направи и тази година.

Проблемът идва от страха на родителите да посещават и лекар и специалист по дентална медицина. Макарче опасността да се заразиш с Covid e най-малка в зъболекарските кабинети. Там е много добре дезинфекцирано.

Кампанията по безплатно силанизиране на деца от 5 до 8 години на първите постоянни дъвкателни зъби продължава до 10 декември", подчерта д-р Шарков.

Той призова родители да отведат децата си.  Адресите, телефоните и населените места, където работят лекарите по дентална медица са на сайта на Националната програма за силанизация. 140 хиляди деца са преминали по програмата досега и са поставени силанти на половин милион детски зъби.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49