Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омикрон и намеци за задължителна ваксинация - акценти от седмицата по света

Новият вариант на коронавируса Омикрон бе регистриран и в многолюдната Индия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов вариант на Covid-19, като никой друг досега, със случаи на заразени в много страни в Европа и света, извънредни евросрещи и затягане на мерки, обмисляне на задължителна ваксинация на Стария континент, препоръка на СЗО към производителите на ваксини да опреснят препаратите си, остри думи заради дрънкането на оръжие по руско-украинската граница и една малка островна държава, която обяви независимост от Британската корона и стана парламентарна република.

Така звучаха част от по-важните международни събития от изминалата седмица.

Омикрон - не просто 15-ата буква от гръцката азбука, а нов вариант на Covid-19, който изправи на нокти Европа и света, зададе водещия тон на събитията през седмицата.

Името дойде от Световната здравна организация (СЗО), откъдето определиха Омикрон, като „вариант, будещ безпокойство“.

Експерти смятат, че Омикрон е по-заразен от останалите варианти, но засега няма данни да е предизвикал смъртни случаи, сочат наблюденията на СЗО.

Оттам приветстваха плановете на фармацевтичните компании да приспособят произвежданите от тях ваксини към новия вариант, а изпълнителният директор на „Бионтех“ Угур Шахин заяви, че могат много бързо да преработят препарата си.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи случващото се като двойно предизвикателство и заяви, че е необходимо да се обсъди възможността ваксинацията в ЕС да стане задължителна.

Готовност за въвеждане на задължителна ваксинация дойде от Германия.

Напрежението Москва-Киев и Запада се разрази с нова сила през седмицата на фона на многократните предупреждения от НАТО срещу маневрите на руски войски в близост до украинските граници.

Дългоочакваните преговори между президентите на Русия и Съединените щати могат да се състоят следващата седмица.

Един интересен карибски остров, с площ колкото София, скъса с колониалното си минало, близо 400 години, след като там акостират британските кораби.

Барбадос стана република и кралица Елизабет II вече не е държавен глава. Новият лидер на страната е Сандра Мейсън, а певицата Риана, родена в Барбадос, бе обявена за национален герой.

Целия обзор на акцентите от събитията по света през седмицата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26