Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омикрон и намеци за задължителна ваксинация - акценти от седмицата по света

Новият вариант на коронавируса Омикрон бе регистриран и в многолюдната Индия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов вариант на Covid-19, като никой друг досега, със случаи на заразени в много страни в Европа и света, извънредни евросрещи и затягане на мерки, обмисляне на задължителна ваксинация на Стария континент, препоръка на СЗО към производителите на ваксини да опреснят препаратите си, остри думи заради дрънкането на оръжие по руско-украинската граница и една малка островна държава, която обяви независимост от Британската корона и стана парламентарна република.

Така звучаха част от по-важните международни събития от изминалата седмица.

Омикрон - не просто 15-ата буква от гръцката азбука, а нов вариант на Covid-19, който изправи на нокти Европа и света, зададе водещия тон на събитията през седмицата.

Името дойде от Световната здравна организация (СЗО), откъдето определиха Омикрон, като „вариант, будещ безпокойство“.

Експерти смятат, че Омикрон е по-заразен от останалите варианти, но засега няма данни да е предизвикал смъртни случаи, сочат наблюденията на СЗО.

Оттам приветстваха плановете на фармацевтичните компании да приспособят произвежданите от тях ваксини към новия вариант, а изпълнителният директор на „Бионтех“ Угур Шахин заяви, че могат много бързо да преработят препарата си.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи случващото се като двойно предизвикателство и заяви, че е необходимо да се обсъди възможността ваксинацията в ЕС да стане задължителна.

Готовност за въвеждане на задължителна ваксинация дойде от Германия.

Напрежението Москва-Киев и Запада се разрази с нова сила през седмицата на фона на многократните предупреждения от НАТО срещу маневрите на руски войски в близост до украинските граници.

Дългоочакваните преговори между президентите на Русия и Съединените щати могат да се състоят следващата седмица.

Един интересен карибски остров, с площ колкото София, скъса с колониалното си минало, близо 400 години, след като там акостират британските кораби.

Барбадос стана република и кралица Елизабет II вече не е държавен глава. Новият лидер на страната е Сандра Мейсън, а певицата Риана, родена в Барбадос, бе обявена за национален герой.

Целия обзор на акцентите от събитията по света през седмицата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15