Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдеще несъвършено или как трима фантасти чертаят своите визии за "утре"

Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев за започващи и започнали промени

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво е да пишеш днес за "утре" и какво дава на нашата фантазия фантастиката? Кои проблеми на бъдещето вече са тук и кои можем да предвидим? Все повече гледаме към отношенията на човека с природата, технологиите и промяната в начините, по които комуникираме. В "Изотопия" потърсихме трима актуални български научнофантастични автори, за да чуем тяхната визия за това какво ни чака в годините напред. Темата "бъдеще" отразихме и от софийските улици. 

„Бъдещето вече е тук. Просто трябва да се огледаме.“ 

Думите са на българския автор на фантастичния роман „Другият сън“ Владимир Полеганов, който описа пред Автономията своята визия за предстоящото. Писателят определи като "мрачно" своето виждане за бъдещето. Според него хората трябва да мислят повече като общност и да потърсят по-силна връзка с природата.

Според Полеганов, бъдещето е видимо в технологиите около нас. Именно заради това главната задача на авторите на фантастични романи е да открият бъдещето във всекидневието.

Маскирания като фантастичен психологически роман „Другият сън“ описва вътрешния свят на човека и отношенията му с околните, които са силно повлияни от модерните технологии. Според автора бъдещето навлиза неусетно и се настанява трайно в ежедневието на хората, като променя силно начина, по който хората общуват помежду си. Затова е важно да търсим и намираме връзките с околните.


Природата вълнува и друг български автор на фантастични романи – Георги Тенев. Чрез своята книга „Резиденцията“ писателят ни въвлича в сюжет, в който темата екология играе важна роля. В книгата се говори за 

достъпа на населението до блага и взаимодействието на хората с животинския свят. 

Романът разказва още за взаимоотношенията между хората и описва светове и персонажи, които изпълняват държавнически функции и са обект на гонения. Авторът споделя, че бъдещето в книгата се базира на негови съмнения и страхове. В „Резиденцията“ властта засилва своята роля над човека, което води до бунтове сред хората. Книгата засяга въпроси, свързани с вярата на хората. Текстът задава въроса - кое е истинско, сектантско и забранено? Според Георги Тенев вярата има много важно място в йерархията, на която човек подчинява своя живот.

Допълваме фантастичните, футуристични визии с гласа на софийските улици. В анкета за Автономията някои от жителите на столицата изразиха своите тревоги за бъдещето на заобикалящата ни природа. 

Като „черна дупка“ си представят идните години част от софийнци, а причината според тях е, че човешката дейност има пагубно влияние върху природата. Други са на мнение, че в България трябва да бъдем по-стриктни при разделното изхвърляне на отпадъци, както и да използваме по-масово електрически автомобили. 

Повечето хора в изотопската анкета смятат, че човечеството е неспособно да се справи с екологичните проблеми, а държави като България трудно ще се адаптират към високите критерии за справяне с природните бедствия, които ни предстоят.

Очакват ни още много модерни технологии, но те ще отдалечават хората едни от други - това е още едно мнение от софийските улици. Техниката ще превземе всички човешки взаимоотношения. На това сме свидетели и в момента, твърдят хората, защото младите прекарват твърде дълго време онлайн и не общуват достатъчно с техните връстници.


Още едно мнение - в бъдеще разликите между бедни и богати ще се засилват. В България обществото ще бъде все по-силно разделено между образовани и необразовани. Това се дължи на качеството на образованието в момента.

Точно образованието е централна тема на научно-фантастичния роман „Едно“ на Боян Бенев. Затваряме триптиха от фантасти с него. А той ни казва, че голяма част от проблемите в обществата идват от факта, че 

някои хора имат достъп до качествено образование, а други – не. 

Неравенство на ниво достъп до образование се среща навсякъде – в Европа, Африка и Азия, твърди той. Боян Бенев смята, че ако хората не адресират проблема с образованието на глобално ниво, е възможно тъмните векове на Средновековието да се повторят скоро.

В своята книга за бъдещето авторът се фокусира върху хората и техните взаимоотношения. „Едно“ разказва за властимащите и ролята на града като общност и среда. Боян Бенев, смята, че технологията не е централна в живота на хората, затова и той не набляга на нея в своя роман, а разказва основно за отношенията между хората.

Визиите за бъдещето на тримата български автори на фантастика Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции

" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции  - предвижда много висока имуществена  глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..

публикувано на 16.07.25 в 11:57