Какво е да пишеш днес за "утре" и какво дава на нашата фантазия фантастиката? Кои проблеми на бъдещето вече са тук и кои можем да предвидим? Все повече гледаме към отношенията на човека с природата, технологиите и промяната в начините, по които комуникираме. В "Изотопия" потърсихме трима актуални български научнофантастични автори, за да чуем тяхната визия за това какво ни чака в годините напред. Темата "бъдеще" отразихме и от софийските улици.
„Бъдещето вече е тук. Просто трябва да се огледаме.“
Думите са на българския автор на фантастичния роман „Другият сън“ Владимир Полеганов, който описа пред Автономията своята визия за предстоящото. Писателят определи като "мрачно" своето виждане за бъдещето. Според него хората трябва да мислят повече като общност и да потърсят по-силна връзка с природата.
Според Полеганов, бъдещето е видимо в технологиите около нас. Именно заради това главната задача на авторите на фантастични романи е да открият бъдещето във всекидневието.
Маскирания като фантастичен психологически роман „Другият сън“ описва вътрешния свят на човека и отношенията му с околните, които са силно повлияни от модерните технологии. Според автора бъдещето навлиза неусетно и се настанява трайно в ежедневието на хората, като променя силно начина, по който хората общуват помежду си. Затова е важно да търсим и намираме връзките с околните.
Природата вълнува и друг български автор на фантастични романи – Георги Тенев. Чрез своята книга „Резиденцията“ писателят ни въвлича в сюжет, в който темата екология играе важна роля. В книгата се говори за
достъпа на населението до блага и взаимодействието на хората с животинския свят.
Романът разказва още за взаимоотношенията между хората и описва светове и персонажи, които изпълняват държавнически функции и са обект на гонения. Авторът споделя, че бъдещето в книгата се базира на негови съмнения и страхове. В „Резиденцията“ властта засилва своята роля над човека, което води до бунтове сред хората. Книгата засяга въпроси, свързани с вярата на хората. Текстът задава въроса - кое е истинско, сектантско и забранено? Според Георги Тенев вярата има много важно място в йерархията, на която човек подчинява своя живот.
Допълваме фантастичните, футуристични визии с гласа на софийските улици. В анкета за Автономията някои от жителите на столицата изразиха своите тревоги за бъдещето на заобикалящата ни природа.
Като „черна дупка“ си представят идните години част от софийнци, а причината според тях е, че човешката дейност има пагубно влияние върху природата. Други са на мнение, че в България трябва да бъдем по-стриктни при разделното изхвърляне на отпадъци, както и да използваме по-масово електрически автомобили.
Повечето хора в изотопската анкета смятат, че човечеството е неспособно да се справи с екологичните проблеми, а държави като България трудно ще се адаптират към високите критерии за справяне с природните бедствия, които ни предстоят.
Очакват ни още много модерни технологии, но те ще отдалечават хората едни от други - това е още едно мнение от софийските улици. Техниката ще превземе всички човешки взаимоотношения. На това сме свидетели и в момента, твърдят хората, защото младите прекарват твърде дълго време онлайн и не общуват достатъчно с техните връстници.
Още едно мнение - в бъдеще разликите между бедни и богати ще се засилват. В България обществото ще бъде все по-силно разделено между образовани и необразовани. Това се дължи на качеството на образованието в момента.
Точно образованието е централна тема на научно-фантастичния роман „Едно“ на Боян Бенев. Затваряме триптиха от фантасти с него. А той ни казва, че голяма част от проблемите в обществата идват от факта, че
някои хора имат достъп до качествено образование, а други – не.
Неравенство на ниво достъп до образование се среща навсякъде – в Европа, Африка и Азия, твърди той. Боян Бенев смята, че ако хората не адресират проблема с образованието на глобално ниво, е възможно тъмните векове на Средновековието да се повторят скоро.
В своята книга за бъдещето авторът се фокусира върху хората и техните взаимоотношения. „Едно“ разказва за властимащите и ролята на града като общност и среда. Боян Бенев, смята, че технологията не е централна в живота на хората, затова и той не набляга на нея в своя роман, а разказва основно за отношенията между хората.
Визиите за бъдещето на тримата български автори на фантастика Владимир Полеганов, Георги Тенев и Боян Бенев можете да чуете в прикачения звуков файл.
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..