Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима ли е реформа в сектор "Култура"

Необходима ли е дълбока реформа в сектор "Култура" и за прокрадващите се идеи от новия екип на министерството да се мине на проектен принцип, което ще се отрази на държавните институции в сектора.

В документа, финализиран като коалиционно споразумение, в сектор Култура основен приоритет е записано създаването на Стратегия за българската култура с 10-годишна рамка. Целта е в следствие от тази стратегия, чрез парламентарните групи на коалиционните партньори, да се предизвика законодателна инициатива, която да отключи реализирането на всички останали политики, заложени в коалиционното споразумение. Парите, предвидени за дотации и подкрепа от страна на държавната власт, трябва да следват качеството. Основа на дотирането трябва да бъде проектното начало.

"Служебният кабинет успя за осигури финасиране за държваните културни институции до края на март догодина. Тази политика трябва продължи", каза пред БНР бившия заместник-министър на културата проф. Борислава Танева.

"Не трябва да има разделение между независимите и държавните артисти. Трябва да се работи за балансирането в сектора. Държавните културни институти създават базата, върху която се развиват и работят всички.

Уплаши ме идеята, основа на финасирането да е проектният приницип. Това ще затрудни държавния сектор. Това е сложен и дълъг процес, който изисква обстоен анализ на ситуацията. Нека се довърши Стратегията за култура първо", каза още Танева.

"Не знаех, че има заявка за проектно финансиране при сценичните изкуства, мога само да гадая", коментира в "Хоризонт до обед" Мила Искренова, общественик и хореограф.


"Може би не се отнася за цялото поле на сценичните изкуства. Не е възможно за стане за всичко и за всички.

Защото в момента, в който свободният артист излезе от проекта, той става барман или напуска страната. Това беше при една предишна реформа...За мен това е непродуктивно. Ще доведе до това да се канят повече външни продукции, което е лесно, но ние към това ли се стремим...", каза още Искренова.

"В момента това, което е направено в сектор "Сценични изкуства" е на екзистенц минимум за българското изкуство.

В развитите държави самофинансират се само изкуствата, които са комерсиалните жанрове, защото те могат да бъдат на печалба. Другите некомерсиални изкуства - те имат абсолютната подкрепа на държавата, защото те осигуряват културното развитие", заяви още Искренова.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00