Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическият ни елит е в плен на глобалистката матрица

При национално предателство евроскептицизмът може да достигне космически висоти

Снимка: Личен архив

Управляващите в България често са обвинявани, с основание при това, че защитават преди всичко позициите на поредния Голям брат, вместо да отстояват бълтарските национални интереси. Това васално поведение е обяснимо. Политическият ни елит знае прекрасно, че оставането му във властта зависи основно от благоволението на външните фактори. И затова прави всичко възможно, за да заслужи това благоволение. Разбира се винаги има политически формации, които на фона на общото подчинение на чуждите сили  се отличават с неистовото си желание да изпълняват чуждите директиви. Има ги и в настоящата четворна коалиция. „Продължаваме промяната“ и ДБ водят люта битка, за да спечелят любовта на презатлантическия хегемон, за да бъдат признати за единствени негови представители в тукашните земи.

Струва ми се, че този неистов двубой в крайна сметка ще бъде спечелен от ПП. Поради две основни причини. Първо, хегемонът обича победителите. И никак не обича да инвестира в партии, които за няколко месеца губят половината си електорат. И, второ, самият профил на „Продължаваме промяната“ показва, че това е формация, чиито ръководители съвсем искрено вярват, че България ще има добра съдба, единствено ако се движи неотклонно по пътя, зададен й от хегемона. Това е либерално-глобалистката матрица, която отрича всякаква общностна идентичност, била тя национална, класова или религиозна. Според днешния либерален догмат подобно нещо като национален интерес не съществува и всеки, който го защитава, бива заклеймяван като носител на старото. 

Либералният догмат предпоставя, че с политика е най-добре да се занимават колкото се може по-млади хора. Не защото толкова уважава младостта, а защото се смята, съвсем правилно, че младите се манипулират по-лесно и са по-податливи на модерните изкушения. Вгледайте се в лидерите и активистите на „Продължаваме промяната“. Огромната част от тях са свързани или с американски университети или с добре известната фондация „Америка за България“. А хора, преминали през ходобна школовка, едва ли биха застанали в защита на българския национален интерес.

За хора, отгледани в подобна либерална оранжерия, глобалното е много по-важно от националното. Като мислене и манталитет те отдавна нямат нищо общо с България. Много по-свързани са със световната метрополия, отколкото с родното си място. И още нещо много важно. За тези хора всичко е бизнес. Според тях едно действие има смисъл, единствено ако носи печалба. Ако води до някаква материална загуба, то в никакъв случай не бива да бъде предприемано. И понеже защитата на историята, езика, културата е нещо безкрайно далечно от манталитета на такива политици, лидерите на „Продължаваме промяната“ съвсем искрено не разбират защо трябва да имаме твърда позиция по отношение на Северна Македония. Те не виждат това, че хора като братя Миладинови или Гоце Делчев са загинали за Бълтария. За тях е от значение единствено фактът, че защитавайки историческата истина, рискуваме да не получим скоро парите по Плана за възстановяване. Защото нека не бъдем наивни. Нашите скъпи европартньори съвсем директно ни изнудват с този План. Никакви правила и ценности няма тук. Има откровен рекет.

Добре е, че в управляващата коалиция присъства и БСП, която твърдо защитава българския национален интерес. Ако зависеше само от ПП или ДБ, те за отрицателно време щяха да се подчинят на външния натиск. Първо, заради любовта си към евроатлантизма във всичките му измерения и, второ, заради своята бизнес насоченост. За тях финансовият морков е несравнимо по-важен от защитата на историческата истина. Разбира се, ако натискът на нашите евроатлантически партньори продължи, управляващата коалиция може и да му се подчини. 

И веднага можа да ви кажа какъв ще бъде дълготрайният ефект от едно подобно национално предателство. Евроскептицизмът в България ще стигне до космически висоти, партиите, които биват възприемани като проксита на Брюксел и Вашингтон, ще претърпят значими електорални щети, и изобщо няма да е изненада, ако „Възраждане“ спечели следващите избори. Съвсем скоро ще разберем дали това ще се случи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20