Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млада стоматоложка от Горна Оряховица рисува икони и ги дарява

Млада зъболекарка от Горна Оряховица рисува и дарява икони на приятели, църкви и манастири. Една от творбите на д-р Мария Симеонова се намира в православен храм в Естония.

Д-р Симеонова от Горна Оряховица е лекар по дентална медицина и майка на две малки деца. Рисува светите образи от ученичка. Казва, че иконописта е нейно хоби, което ѝ носи душевен покой: 

„В продължение на времето ту се връщам към него, ту остава малко на заден план. Аз съм вярваща, както и цялото ми семейство, и може би това също ме подтикна. Обичам да рисувам и така се стекоха обстоятелствата, че започнах, макар и на шега в началото, да рисувам икони, но ми хареса и се получаваха сполучливи. Така всяка следваща още повече ме „запалва“ към това хоби“. 

Талантливото момиче било поощрено от своя учител Кънчо Данев в горнооряховската гимназия „Вичо Грънчаров“, с чиито насоки в кръжока по рисуване започнала да изучава светите образи и да рисува икони.  

28-годишнатазъболекарка д-р Мария Симеонова споделя, че вече е нарисувала близо 40 икони: 

„Като повечето от тях са раздадени на мои близки, приятели, роднини. Три от тях са и в храмове. Най-често на света Дева Мария рисувам икони, може би, защото е моята покровителка. Икона, която съм искала да нарисувам, няма точно конкретна, която не съм направила. Обикновено, като получа вдъхновение, се насочвам към тази икона, чета за нея и си я правя, макар и по-бавничко, но рано или късно я завършвам“.  

Рисуването на икони не е като другите занимания, казва младата зъболекарка от Горна Оряховица. Иконописта за нея не е като рисуването на пейзажи, които също обича: 

„Да, определено човек достига до спокойствие, поне аз, когато ги рисувам. Не бих казала, че при трудност прибягвам към него, по-скоро когато имам повече свободно време, но определено трябва да съм вътрешно спокойна, за да го направя, и удовлетворена. Трябва да са ти чисти мислите, когато го правиш“.  

В три православни храма Мария Симеонова е дарила свои икони. Първата заминала за Естония, още когато била ученичка след спечелен конкурс: 

„Беше по случай празника на светите Кирил и Методий. Самата икона е тяхна. Детска икона. В Басарбовския манастир на добри начала, без да съм комуникирала с никого, оставих една икона, която си има лично мое послание. Преди нея оставих икона в църквата „Св. Георги“ в Горна Оряховица. Тя е „Достойно ест“. 

Д-р Мария Симеонова е завършила дентална медицина във Варна и работи заедно със съпруга си. Посветила се е на детското стоматологично здраве. Възприема и професията, и хобито си да рисува икони като изкуство: 

„Определено и двете ми носят много голямо удовлетворение. Странно е, защото повечето хора може би ни възприемат като по-консервативни, ученолюбиви, но и ние сме хора, имаме си хобита, страсти. Това, което ги обединява, е изкуството, тъй като и при нас се работи с ръце, особено когато е някаква по-естетична работа. Определено трябва да имаш умение да виждаш нещата през очите на някой, който разбира от изкуство. Дава ми вяра, че нещата ще се случат в добра насока, надежда също“. 

Времената са трудни, но това е и възможността на младите да се докажат със своя кураж, оптимизъм и добър пример, казва д-р Мария Симеонова.

Голяма част от хората загубиха вярата и надеждата. Може да ни я върнат хубавите неща, които се случват, добрият пример, че все пак има млади хора, които мислят за нещо по-мащабно, не само за себе си.“

„Все пак иконата като се нарисува остава и след нас. Тя дарява и добри чувства на тези, на които ги давам. Аз съм майка на две малки момченца – на четири годинки и на девет месеца. Пожелавам за мен, цялото ми семейство и за всички хора е здраве и спокойствие. Нека всички да бъдем по-спокойни и по-обнадеждени през новата година, както и всички следващи“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16