Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Нефтелимов: В моя речник ги няма думите „трудно“ или „невъзможно“

Всички сме успели по някакъв начин, казва 25-годишният младеж с ДЦП, който се фокусира върху положителните неща в живота

Петър Нефтелимов
Снимка: Личен архив

Няма невъзможни неща. Мотото е на Петър Нефтелимов, който от раждането си е с детска церебрална парализа. Амбициите на момчето обаче един ден може да го отведат и на Марс. Защото Петър вярва, че всеки от нас е успешен в живота си и здравословният проблем не е оправдание да не сбъдваш мечтите си.

Много награди за предприемачество, иновативни проекти, собствен блог със съвети за бизнеса. Ментор, маркетинг експерт, бакалавър по биотехнологии от 2 години, а сега - следва 2 магистратури.  Това е Петър Нефтелимов, който е и огромно вдъхновение за всички около себе си.

Баба му разказва как в началото се опитвал да рисува, с компютъра, но не се получавало, а и учителят му не го подкрепял. Затова рисунките първо излизали розови. „Той седна и намери всички цветове сам“, спомня си бабата. Същата история се повтаря и с намирането как да изпише знака за корен квадратен. 

Въпреки че момчето е ограничено в движенията си заради последиците от детската церебрална парализа, а може би тъкмо заради това, за своите 25 години Петър може да се похвали с необичайните неща, които е правил. Да обиколи поречието на Дунава с колело, от което излязъл филм, да бъде журналист, като напише книга за 49 успели българи. 

Всички сме успели по някакъв начин и трябва да се гордеем със себе си, твърди Петър Нефтелимов. 

Чувствам се толкова успял, колкото всеки млад и предприемчив българин. Всички ние сме успели по някакъв начин в живота си.“

С всеки изминал ден бързаме все повече и повече, без да поглеждаме назад, за да видим колко много сме направили за нас и за другите, допълва той.

Ако искаме да се наречем успешни, трябва да се учим от най-добрите и да ги следваме, смята Петър. 

Няма думата „трудно“ или „невъзможно“ в моя речник.“

Петър е сред малцината, които опровергават известния български скептицизъм. Дотолкова, че може да служи за вдъхновение, признава Александър Хинков от платформата „Успелите БГ“. За него Петър е най-големият възможен инат.

Изключително непримирим към страшно много неща, сред които статуквото, неправдата, липсата на възможност и справедливост в образованието в България. Той ги вижда всички тези неща и се бори всеки ден, за да са по-добре.“

„Със сигурност когато е по-трудно, трябва да си по-голям инат. Заради това и Петър е може би най-големият инат, защото той има различен старт от нашия, макар че, ако го питате, няма да каже това. Той е изключително фокусиран върху положителните неща от живота и за миг не поглежда към негативните“, изтъква Александър Хинков.

„Той е адаптивен и успява да открие и да използва позитивите на всеки един ден, който има и му е даден на този свят.“

Здравословният проблем не е оправдание да не сбъдваш мечтите си, убеден е Петър.

„Успехът е във всеки от вас, открийте го“, насърчава той.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09