Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

| Интервю
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева
Снимка: Личен архив


"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни.


Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови тенденции, сподели в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" работещият с клиенти у нас и в чужбина интериорен дизайнер инж. 
Лора Денева: 

"Има много различни начини - от акцентни стени до декоративни елементи. Може да се заиграем с различни материали и текстури, например, дърво, рътан и кожа, но със сигурност не препоръчвам да се прекалява с този свят, защото това е един малко по-тежък, дори мога да кажа адаптивен свят, който, ако го използваме прекомерно, може да доведе до депресия". 

"Ако сме по-смели да го използваме в по-големи количества, според мен, е задължително да се комбинира с естествена светлина по възможност. Ако не - с изкуствена, но с по-минималистични дизайни и форми, за да избегнем визуален хаос",  предупреди Лора Денева, която се занимава професионално и с вътрешна архитектура, и с продуктов дизайн. 

"Също така Мока Мус много добре се комбинира като цвят с бежевите тонове, пастелните, шампанско или слонова кост, които влизат в палитрата на цвета на годината", каза още тя за Мока Мус (Mocha Mousse), който вече доминира в цветовата гама край нас. 

"Това е едно емоционално, меко кафяво, успокояващо сетивата, което носи топлина, но и заземяване на пространството. Лично за мен то носи и уют", описа интериорният дизайнер цвета, избран за нюанс на 2025 година от Института за цветовете "Пантон".



Факторите, които го определят: психология на цвета или духа на времето, а даже и туристически дестинации.

От над 60 години изследователският център експериментира с цветовете и тяхното влияние върху различните отрасли като мода, реклама и интериорен дизайн -  сферата, в която Лора Денева често използва цветове от палитрата на Пантон.

"По принцип от информационния център Пантон пределят един цвят или дори палитра, която ще бъде като тенденция за следващата година като тази са се спряли на Мока Мус. Всяка година те разглежат различни фактори като, например, филмовата индустрия, изкуството, модатаОбщо взето всички области на дизайна като дори включват, например, популярни туристически дестинации – сега напоследък са много модерни Близкия Изток, Тунис и Саудитска Арабия".

"Мисля, че и това се е отразило на избора на цвета, както и духът на времето – в момента не сме в много мирни времена и мисля, че този цвят е по-скоро нещо като провокация, която да ни накара да се замислим", категорична беше още Лора Денева:  

"И не на последно място, разбира се, психологията на цвета, т.е. как влияе тя на човешките емоции, поведение и как резонира с текущите настроения и общо взето стремежи на обществото". 

Мока Мус е "Добре дошъл!" във всяко помещение

По думите на интериорния дизайнер, няма най-подходящата стая от дома ни, в която можем да използваме Мока Мус, тъй като това кафяво "навсякъде би могло да се включи".

"Защото не един килим, например, в тези цветове за едно заземяване и за повече уют? Или пък завеси? Може да използваме декоративни възглавнички или пък табуретки, дори вази или произведения на изкуството. А на трапезите – с аксесоари, декорации или свещи".

"Също така може да използваме много материали като метали или огледални повърности, които да отразяват цвета", каза още Лора Денева, както и предупреди, че Мока Мус "не седи добре с други ярки цветове":

"По-скоро да се комбинира с цветовете, които вървят от тази гама - по-светлите бяло или бежево. Може и с нещо по-ярко като оранжево, например, но въпросът е да е в границите на баланса".



Емоционалното, меко кафяво в годината на Зелената дървена змия

Според Лора Денева избраният от Пантон цвят за тази година "може и да има някаква връзка, защото все пак това е земен цвят от природата"  с китайския календар и предстоящата година на Зелената дървена змия, за която казват, че обича такива природни шарки. 

"Слаб аз не мога да нарека някой цвят или силен", каза още Лора Денева, запитана кой е най-слабият цвят, който от Пантон са избирали и най-силният, наложилият се през съответната година:

"За мен всеки ден цвят има положителни и отрицателни качества. Може би има да кажем слабо реализиран цвят. Например, за 2023-а избраха Viva Magenta, което е един такъв нюанс на цикламеното, което, според мен, беше много трудно да се използва в интериора. Много любим мой цвят, но просто не мисля, че успя да се наложи:

"Пък като силен цвят - тук вече съм малко престрастна, защото през 2024-а беше цветът Peach Fuzz или прасковеното, което е мой любим цвят, който аз от години се опитвам да вкарам в интериора и да го налагам", каза още дизайнерът: 

"Доста ми помогна тази тенденция и мисля, че беше успешно. Може би в България малко по-малко, тъй като ние сме малко по-консервативни още като виждания за тези по-смели цветове, но в Италия, например, мисля, че доста хора му се радваха и го използваха", каза Лора Денева, която работи по-често по проекти в Италия, където е завършила и престижната Академия по изкуствата в Милано, след като е специализирала у нас Интериорен дизайн в Лесотехническия универитет в София.  

В последното издание за 2024 година на предаването "Нощен Хоризонт" със Зорница Близнашка и Мария Петрова дизайнерката към днешна дата е част от екипа на няколко реномирани архитектурни студиа, разказа и кои български традиции са впечатлили най-много чужденците, с които е празнувала през годините в Италия, както и кои техни обичаи за късмет самата тя спазва вече в Новогодишната нощ. 

Подробности, както и пожеланието на Лора Денева към слушателите на БНР - може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43