Мисиите в Афганистан остават в миналото
Мисията на българските военни в Афганистан остана в историята. След близо 20 години и близо 11 000 военни, последният български контингент се завърна от там. Така 2021-ва година сложи точка на една от най- дългите и последната от многочислените мисии на българската армия. След завръщането си полковник Павлин Велков, командирът на последния контингент заяви:
„Твърдо си струваше. Опитът, който придоби българската армия за толкова много години, с толкова много военнослужещи, които са работили в коалиционен формат, извън територията на страната, е безценен и си заслужаваше нашето участие. Още повече, че завършваме без жертви от тази мисия“.
Този придобит опит обаче ще си остане за сега само в България. След Афганистан, страната ни няма друг голям контингент, въпреки наличието на мисии. Военните – бивши или станали политици обясниха, че това не би повлияло на интереса на младото поколение към армията, която продължи да търси хора с постоянно обявяване на конкурси.
„Армията предлага много добри условия и в момента. Но всичко това е на фона на огромната, сериозна, страшна демографска криза. Няма кадри. Армията не е изключение“,
В три последователни години имаше вдигане на заплатите с по 10 процента, но за догодина това не е записано.
Смъртните случаи в армията
На този фон – серия смъртни случаи белязаха ситуацията в армията. Военен от мисията ни Бocнa и Хeрцeгoвинa беше открит мъртъв. Мъртъв беше намерен и служител на „Военна полиция“, разследвал нахлуване на американски военни в частен имот до село Чешнегирово по време на учение. Даниел Митов от ГЕРБ тогава заговори за прикриване на убийство:
„Опитът да се прикрие убийство е начинът, по който функционира цялата администрация в момента, управлявана от президента Радев. Целта е да му се осигурява непрекъснат комфорт, ресурс и логистична подкрепа, за да спечели втори мандат“.
Но тези призиви идваха в обстановка на активно предизборно говорене.
Другият инцидент с военен отвори многото въпроси за нуждата от нова техника, повече пари и тренираност на военните. За първи път в мирно време, бойната ни авиация беше приземена. Принудително заради инцидент по време на учение. В началото на юни самолет МиГ-29 се разби в Черно море, а 47 годишния пилот Валентин Терзиев загина.
„Надеждите за намирането на нашия пилот, майор Терзиев, не са големи“, обобщи тогава служебният премиер Стефан Янев. Дни по – късно служебният военен министър Георги Панайотов обяви, че за съжаление майор Терзиев не е оцелял след инцидента.
Почти 20-тина дни военните издирваха черната кутия. Близо три месеца след това тя беше разчетена. В Русия. В междинен доклад, публикуван, за да успокои общественото мнение, беше отчетено, че инцидентът е възникнал след „пространствена дезориентация" на пилота. Отбелязана беше и ролята на управлението и ръководството на стрелбите. Които са оценили „неправилно риска при маневрата“, като са продължили „насочването на пилота, въпреки високата скорост на мишената“.
Жената до Валентин Терзиев – Димитрина Попова - обаче каза, че признак на „пространствена дезориентация" е липсата на вина, на оставки, и на рапорти за напускане.
„Валентин Терзиев е на 47 години, пенсиониран пилот. Всеки един момент може да напусне системата. Пращайки го да се „обучи“ на такова летателно упражнение, с какво той допринася за развитието на ВВС в България?, попита тя пред медиите.
Дълго време служебният министър Георги Панайотов успокояваше Димитрина Попова, че не става дума за пилотска грешка. Но за да се посочат виновни, трябвало да има и служебна проверка. Тя нямало да започне докато документите са в прокуратурата. Прокуратурата дала сигнали, че е добре да се изчака.
За тази служебна проверка давност няма. Тя ще бъде извършена“, каза Георги Панайотов на Димитрина Попова.
„Документите няма да върнат твоя баща. Но това е нашата професия. И докато има мъжки момчета като баща ти, които да влизат в самолета, въпреки, че знаят, че летят малко, че дежурят много, тая държава ще я има.“
„Ниe cмe нa бoйния cи пocт 24 чaca в дeнoнoщиeтo. Дoри и хoрaтa дa нe гo виждaт. Пoкaзвaмe, чe бългaрcкитe Вoeннo-въздушни cили нe ca зaгубили cвoитe cпocoбнocти. И се надявам да ги съхраним в бъдеще“ казваше приживе и Валентин Терзиев, който, по ирония на съдбата, пилотираше водещия изтребител МиГ-29 по време на празника на армията.
Покрай инцидента ВВС казаха, че за последните 30 години са загинали 10 пилота. От 1950-та до 90-та година бройката е близо 220.
Проектите за модернизация на армията
Заради политическата ситуация, по проектите за модернизация тази година нямаше особено движение. Новината, че български пилот вече е извършил самостоятелен полет на Ф-16 при обучението си в САЩ не зареждаше с оптимизъм служебния министър на отбраната Георги Панайотов.
„Ще се наложи да продължим да разчитаме на една съществена част от наличните оръжейни системи, произведени в Съветския съюз“, обясняваше той на депутатите.
2023-та година е все още далеч за първите два от осемте самолета Ф-16. Догодина очакваме само отговор на искането за нови 8. Догодина ще бъде заложен килът на единия от двата нови кораба на ВМС. Водят се преговори и за две нови подводници.
Докладът на служебния кабинет за оценката на способностите на армията отчете, че сериозно изостава изграждането на пПриоритетната за НАТО тежка механизирана бригада.
В управленската програма на сектора беше записано бюджетът за отбрана да е 2 процента от БВП, страната да запази евроатлантическата си ориентация, да бъдат завършени проектите за модернизация. Беше договорено за нея специално да има специален фонд за финансирането й.
А сред новите моменти беше армията да стане по –зелена с проекти за енергийна ефективност и обещанията за евентуално нов Закон за въоръжените сили и за военния резерв, изграждане на национална гвардия и възстановяване на Гражданската защита. Всички тези процеси се случиха на фона на призивите за засилване на сигурността по източните граници на НАТО, за засилване на военноморското сътрудничество в Черно море.
Още по темата в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..