Първа награда спечели "Биоразнообразие в града: Бергамо и долината Астино, Италия". Наградата има за цел да повиши осведомеността на гражданското общество за стойността на ландшафтите, за тяхната роля и промените в тях. Нейната цел е да признае практически инициативи в унисон с изпълнението на Конвенцията за ландшафта. Наградата се присъжда на всеки две години на заседание на заместник-министрите на околната среда на всяка страна членка на Конвенцията.
"Наистина за нас от Фондация "Биоразнообразие" беше и изненада, и голяма чест да бъдем отличени, тъй като България до този момент не се е включвала с номинации в наградите за ландшафт и сега ние сме може би първите участници, но със сигурност първите наградени. Това е една специална награда - събират се заместник-министрите на околната среда, които разглеждат постъпилите номинации и определят кой да получи наградите за ландшафт", каза за БНР Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие".
По думите ѝ Атанасовското езеро е забележително с огромния брой птици, които се срещат там.
"В същото време това е една НАТУРА 2000 зона, която се развива много интересно, в която освен че има опазена природа се случва и един много сериозен бизнес какъвто е солодобива. Това е единственото място, където се добива морска сол чрез изпарение на морската вода. Бизнесът е в много добра симбиоза с опазената природа", допълни в предаването "По първи петли" Радостина Ценова.
По проекта "Солта на живота" е почистен 23 километровия канал, който обгражда езерото. Изграденият канал спира сладките води, които се събират от прилежащите земеделски земи, а също и отпадните води от канализацията и тези води отиват в морето, а не влизат в езерото.
"Бяха ремонтирани много от дигите и инфраструктурата в солниците, за да се подпомогне от една страна солодобива, но от друга страна нашите птици, които гнездят в езерото. Те използват тази солничарска инфраструктура", допълни в предаването "По първи петли" Ценова.
Според нея проектът има добра социално-икономическа полза.
"Успяхме за няколко години да превърнем езерото в добре познато, обичано място, предпочитано за спорт, рекреация, известно с басейните с лечебна кал и луга. Мястото, където всяка година през август се празнуваше Фестивала на солта, защото знаете, че Атанасовското езеро е забележителна територия, която има и имен ден, и рожден ден, и НАТУРА- зона, която всеки българин трябва да посети".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..