Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехът в кариерата на доц. Паликаров се дължи на талант и добро образование

Съпругата му Цвета Паликарова свири на флейта

Доц. Григор Паликаров
Снимка: БНР

"Цялото си обучение по дирижиране аз дължа предимно на него (академик Васил Казанджиев-б.р). Естествено, че съм имал оперна практика при професор Иван Вульпе, но човекът, заради когото аз реших да кандидатствам оркестрово дирижиране беше Васил Казанджиев, защото аз имах някакъв интерес към дирижирането още от музикалното училище и имах идея в себе си да се занимавам с това", каза за БНР маестро доц. Григор Паликаров за ролята на академик Васил Казанджиев за обучението му.   

За срещата си с Гена Димитров той заяви в предаването "Нощен хоризонт":

"Това е един от редките случаи, които съдбата винаги ти предоставя. Аз я срещнах благодарение на другия свой преподавател по композиция - професор Димитър Тъпков, светла му памет. Тъкмо бях завършил, когато той се занимаваше с фестивала Софийски музикални седмици и ме покани да бъда музикален ръководител на един майсторски клас неин, която тя дойде да направи".

Доц. Григор Паликаров                             Снимка: БНР
Съпругата на Григор Паликаров - Цвета Паликарова е музикант, свири на флейта:

"Надявам се, че щастливи звезди ни събраха. Малко, след като аз завърших Музикалната академия в София получих предложение да започна работа във Варненската опера като първа флейта и близо 2-3 години след това там ни срещна съдбата с моя съпруг", каза в ефира на "Хоризонт" Цвета Паликарова.   

Писателят Илиян Кузманов, приятел на Григор Паликаров коментира за "Хоризонт":

"Писането ми е хоби и покрай него се занимавам с доста други неща. Опитвам се да развивам социален бизнес".

Към настоящия момент Григор Паликаров преподава оперно-симфонично дирижиране в НМА „Проф. П. Владигеров", където успешно защитава докторска степен по музика през 2017 година и доцентура през април 2019 година. От 2005 г. е главен художествен ръководител и диригент на Симфонично-оперетно дружество „Местро Георги Атанасов“ в Пазарджик.



Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синелибри 2024" с мото "Поезия безкрай"

10-ото издание на кинолитературния фестивал "Синелибри" тази година ще се състои от 10 октомври до 3 ноември. Премиери на филми произведени през 2024 година и краят на 2023 година заснети по произведения бестселъри са включени това специално издание на фестивала, който е с конкурсен характер. Председател на международното жури ще бъде актрисата Мария..

публикувано на 30.09.24 в 21:35
Михаил Попов в ролята на Борис Годунов

Спомен за баса Михаил Попов

Отбелязваме 125-годишнината от рождението на големия български бас Михаил Попов - име от музикалното ни минало, потънало в забравата.  На концетния подиум беше впечатляващ. Имаше мощен, красив по тембър, истински басов глас, великолепно поставен. Пееше и комични, и трагични герои, величави и смешни персонажи, и навсякъде беше много убедителен...

публикувано на 30.09.24 в 14:44
Д-р Елена Кирчева и участници във Виенския икономически форум

Образованието е акцент в стратегията на Виенския икономически форум

Виенският икономически форум (VEF) e авторитетна международна организация със седалище в австрийската столица, чиято основополагаща цел е насърчаване на регионалното икономическо сътрудничество на държавите от Адриатическо до Черно море, както и с принос в разширяване на връзките в сферата на политиката, културата, науката и образованието...

публикувано на 30.09.24 в 01:02

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52