„Приключва преходът от една голяма епоха, наречена „Назарбаев“. Той беше доайен на практика, последният, който беше президент и още от съветско време заемаше високи политически позиции в Казахстан. На 20 март 2019 година Нурсултан Назарбаев доброволно се отказа от поста, но си запази много ключови позиции. Правителството подаде оставка – там почти всички бяха хора на Назарбаев.“
Според проф. Дюлгерова президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев се стреми да утвърди едноличната си власт и да се дистанцира от предшественика си. Тя допълни, че през последните две години Токаев в свои изявления е говорил за постепенно превръщане на страната „в модерна държава, с възможности за демократичност, за повече партии“.
В предаването „Преди всички“ специалистът акцентира върху клановите общества във всяка от държавите в Средна Азия, но посочи, че в Казахстан ситуацията е по-сложна.
„В Казахстан не става въпрос за различни кланове. Става въпрос за нещо много по-важно – смяната на властта по хоризонтала и вертикала няма как да бъде направена от един път, за една година или две. Това е много сложна държава. Те са 16-17 милиона, но са с много религии, с много националности. Страна, в която доста деликатно трябва да се подхожда вътре. Досега Назарбаев баланса го държеше. Това, което прави в момента Токаев, е свързано с това да овладее цялата власт, но същевременно да гарантира сигурност.“
Казахстан е ключова държава в азиатския геополитически вектор, подчерта проф. Нина Дюлгерова.
„Най-важно е в Казахстан да се запази политиката на сигурност, предсказуемостта и най-важното: статуквото. Всяка промяна в тази ключова държава в азиатския вектор би довела до един много неприятен резонанс, който много бързо би отекнал и към другите части на земята.“
„Аз съм склонна да приема, че става въпрос за запазване на статукво, а не за външен сценарий за разрушаване на това статукво“, коментира историкът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..