Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейство Петкови от Габрово няма да забрави помощта от Андрей Андреев

Благодарение на него те получили жилище преди 35 години

Андрей Андреев
Снимка: личен архив

История за благодарността от Габрово, за човечността, за умението да цениш направеното добро. Благодарност за жест, сторен преди 35 години, който семейство Петкови не забравя.

Изненадващо за 87-годишния Андрей Андреев в дома му го потърсила непозната за него жена.

„Тя ми каза - вие не ме познахте господин Андреев, но ние никога няма да ви забравим“, каза за БНР Андрей Андреев.

Подаръкът, поднесен с благодарност, бил за направеното от него добро преди 35 години:

„Една зимна шапка, шалче, ръкавици, бонбони, картичка, с която ме поздравяват по случай празниците и едно писмо“, допълни за предаването „Закуска на тревата“ Андреев.

„Ние сме семейството с болното дете, на което помогнахте да получи жилище. Това, което направихте за нас може да направи само човек с голямо сърце, защото вие дори не ни познавахте. Това беше преди 35 години".

Така започва писмото към възрастния мъж, подписано от семейство Петкови. Той се връща в годините назад, когато покойната му вече съпруга била учителка в едно от местните училища, разположено високо над града. Разказала му за дете, което трудно се придвижвало и родителите му го носели до училището на баира. Помолила го да използва контактите си, за да помогнат на семейството.

"И тогава и сега мисля, че не съм направил нищо повече от задължението на хората да си помагат едни на други".

Семейство Петкови получило жилище в един от новостроящите се тогава квартали - на крачки от училището, разказват съпрузите с нескрито вълнение и добавят, че дъщеря им отдавна е завършила образованието си и има професия.

"Той го направи за едни непознати хора. Той прие присърце нашата нужда и ни помогна. Мога да изтъкна хора, които пречеха от квартала, които ни познаваха, но той, който не ни познава, ни помогна“.

благодарим на Бога, че имам възможност да върнем доброто, което на нас ни е направено". 

Този жест на благодарните родители не е първият, но разчувствал възрастния мъж, защото толкова години по-късно не бил забравен.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30