Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Силистра започна ваксинирането на деца срещу Covid-19

Детето задължително се придружава поне от единият родител или настойник/попечител

9-годишната Елия прие да се ваксинира
Снимка: Незабравка Кирова

В Силистра бяха поставени първите ваксини на деца срещу Covid-19 на възраст от 5 до 11 години.
300 дози е получила Регионалната здравна инспекция в крайдунавския град, като детските имунизации ще се извършват освен в кабинета в Регионалната здравна инспекция в Силистра и в болниците в Дулово и Тутракан.

"Ваксината е позната. От края на 2020 година тази ваксина се прилага в нашата страна и в целия свят. Така че е приложена на много хора, много дози са направени. Разликата в детската доза е това, че е по-малка дозата, но не, че ваксината е различна. Реакциите са такива каквито са упоменати и при възрастни, и при децата на 12 годишна възраст - няма разлика във възможните реакции", каза за БНР д-р Теодора Начева, директор на Регионалната здравна инспекция.

Мнението ѝ сподели и педиатърът д-р Лилия Русева, член на имунизационния екип.

„Ние нямаме този опит, който вече го имат в Европа и Америка, но наистина не виждам защо трябва толкова много да се притесняват родителите за тази ваксина. На децата от раждането започват да се правят ваксини".

Родители споделиха, че сравнително лесно са взели решението да ваксинират децата си.

"За нас никога не е било под съмнение ваксинирането. Това е единственият начин да се справим с вируса и да се борим с всички негови варианти оттук нататък“.

„Не че и аз нямам някакви притеснения като родител. Винаги при всяка ваксина имам някакви притеснения, но мисля, че надделява доверието към науката и това, че децата трябва да бъдат предпазени“.

„Случаите на болни деца, на хоспитализациите се увеличава. Никога не ме е било страх от ваксинация. Повече ме е страх от усложнения от Covid-19, отколкото от странични ефекти от ваксината".

Сестрите Елия - на 9 години и седемгодишната Вая бяха първите в Силистра, на които бе поставена детската ваксина срещу Сovid-19.

"Когато вече свърши проверката дали имам странични ефекти, тогава малко започнах да се страхувам".

„Отначало ме беше страх, но после не ме заболя“.

Ваксината се прилага само след преглед от лекар или педиатър. Детето задължително се придружава поне от единият родител или настойник/попечител и се предоставят данни от акта за раждане.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29