Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Юдейската пустиня се съхранява древна библиотека

В специален музей в Йерусалим се пазят кумранските ръкописи

Снимка: Феня Декало

Наричат ги „един от символите на Обетованата земя“. За тях е изграден специален музей в Йерусалим - „Дом на книгата“, който изглежда като делва, поливана с вода, но в подземие, при определени условия, се пазят най-загадъчните ръкописи в света- кумранските. Преди 75 години овчарче в Юдейската пустиня край Мъртво море, търси изгубената си овца. Наднича и в пещерите. Хвърля камък и чува трясък от счупени делви. Помислило, че е открило златно съкровище, но в делвите се оказало, че има навити кожи. Не ставали за цървули, били твърде фини. Баща му предложил един къс от намереното на пазара във Витлеем и там го насърчили да донесе повече от тези свитъци. Това е началото на колекцията от ръкописи в Израелския музей.


Проф. Елеазар Сукеник , който купува част от ръкописите намерени от овчарчето, дълго е търсел на пазара за антиквариати подобни свитъци. Доста по-рано монаси от Ерихон показват пещера с такова съкровище на британски историк и част от намереното той продал на музея на Рокфелер в Йерусалим, а друга част, се предполага,че е в Кайро. На евреина-историк продали малко част от свитъците. Останалите от находката на овчарчето след многобройни препродажби попадат в САЩ и там на търг, чрез подставено лице, Еврейския музей в Йерусалим ги изкупува. При възстановяването на еврейската държава, Юдейската пустиня е в ръцете на Йордания и тамошни учени водят експедиции в търсене на свитъци. Сред намереното от тях е меден лист с отбелязани местата, където са скрити съкровищата на Еврейския храм, след падането на Юдея под Римско владичество. Но е посочено, че към него има 65 отделни инструкции. Не се знае дали някой някъде ги е намерил, но не се пазят в никой музей по света.След 6 дневната война израелски археолози продължават спасителните операция по издирване на ръкописи в пустинята, защото неизменно иманяри ограбват пещери. И до сега не се знае защо такава богата древна библиотека се съхранява в Юдейската пустиня. Според еврейската традиция е грях да се унищожава ръкописи. Не се знае дали тази ръкописи са преписвани на място или са донесени от другаде. Дали има още неизследвани пещери с книги? Продължават да се изследват и пещери, намерени празни, но с признаци, че в тях също е имало ръкописи.

"Само с алпийска техника можеше да се стигне до пещера 52 и 52-б, които са свързани. Наложи се да разбием част от скалата, за да може да се проврем в пещерата. Намерихме празен свитък в буркан и счупени делви. Пещерата бе ограбена. Надявахме се това да е мистичната пещера на Тимоти - британският изследовател, на когото ерихонските монаси са показали свитъци. Изследвахме милиметър по милиметър. Открихме частици плат, в който са били загърнати свитъците, и част от кожени ремъци, монети и закопчалки от началото на първи век от нашата ера и около стотина костилки от фурми и от маслини, също отпреди 2000 години. Може би на място да са преписвали свещени книги, но не открихме следи от сажди от светилници“, каза за БНР археологът д-р Орен Готфелд.

Мистерия е кой точно е писал или преписвал свитъците. В подножието на пещерите е открит необичаен комплекс. Смята се, че е първият в света манастир и че там са живели преписвачите на свещени книги.

"Обитавали са го само мъже. Наричаме го условно манастир на „живеещите заедно“, „синовете на светлината“, или - есеите. Били са не повече от 200. Плиний Стари твърди, че последователите на учението на есеите наброявали 4 000 души. Или е имало и други манастири, или част от последователите са признавали брака. В Кумран са живели в комуна, аскетично. Влизайки в манастира, са му подарявали всичко притежавано от тях, твърди в един от запазените документи човек на име Хани. При археологически разкопки откриват обширна трапезария и парчета от многобройни глинени съдове. Имали са разделение на труда. Повечето от обитателите на комуната са отглеждали фурми, маслини, а вероятно и малки стада. Такива останки от храна са открити при разкопките. Най-важната материална реликва от наследството на есеите е тяхната библиотека, скрита в пещерите над комплекса. Една от залите на манастира е била за преписвачите на Библията, тълкувателите ѝ и пишещите законите и правилата на общността. (Такива са трите големи групи от произведения в библиотеката.), допълни за "Хоризонт" историкът Шаул Леви. 

Той разказа, че към манастира е имало школа за подготовка на писари. Открити са останки от гипсови маси с място за мастилница. Самото мастило е от въглен, с изключение на използваното в един от свитъците.

"Наричат есеите предтечи на християните. Утвърждавали се в борба с фарисеите и други, близки до Йерусалимския храм направления в юдаизма, които те обвиняват в бюрокрация и корупция. Себе си смятали за „синове на светлината“. Знае се, че Йоан Кръстител е живял известно време в този манастир. В обителта е имало строг обет за мълчание по светските дела. Има документ, че не са позволили на членовете да коментират, дори когато научили за обезглавяването на Йоан Кръстител. Предполага се, че в манастира е бил за кратко и Христос. Учението им е повлияло на християнството. Само на няколко километра от Кумран се намира третото по святост място в Обетованата земя за християните. Там  Христос е бил кръстен във водите на река Йордан. То е свещено място и за евреите. Там предците им са влезли в обещаната им от Господ земя, след като 40 години са обикаляли пустинята".

Минимум 3 пъти на ден, обитателите на манастира са се потапяли ритуално във вода. Но не тази на намиращото се на хвърлей място Мъртво море. Събирали са вода от пороите в специално изкопани басейни. В ритуални бани са се измивали преди всяко ядене, но най-важното - преди да седнат да преписват свещените книги.

"Опасност отвсякъде е дебнела есеите. Най-внушителната постройка на манастира им е наблюдателницата, на която денонощно е имало стража. От руините на кулата и сега се вижда залива на Мъртво море и пътя на север и на юг, откъдето би могла до идва заплаха. Но най-красива е гледката към планината Моаб, която е на Йорданския бряг на Мъртво море. От там Моисей е видял Обетованата земя, но заради провинение към Бога не е могъл да влезе в нея. Вън от манастира е гробище с над 1000 скелета на млади мъже", каза Шаул Леви.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30