Проф. Елеазар Сукеник , който купува част от ръкописите намерени от овчарчето, дълго е търсел на пазара за антиквариати подобни свитъци. Доста по-рано монаси от Ерихон показват пещера с такова съкровище на британски историк и част от намереното той продал на музея на Рокфелер в Йерусалим, а друга част, се предполага,че е в Кайро. На евреина-историк продали малко част от свитъците. Останалите от находката на овчарчето след многобройни препродажби попадат в САЩ и там на търг, чрез подставено лице, Еврейския музей в Йерусалим ги изкупува. При възстановяването на еврейската държава, Юдейската пустиня е в ръцете на Йордания и тамошни учени водят експедиции в търсене на свитъци. Сред намереното от тях е меден лист с отбелязани местата, където са скрити съкровищата на Еврейския храм, след падането на Юдея под Римско владичество. Но е посочено, че към него има 65 отделни инструкции. Не се знае дали някой някъде ги е намерил, но не се пазят в никой музей по света.След 6 дневната война израелски археолози продължават спасителните операция по издирване на ръкописи в пустинята, защото неизменно иманяри ограбват пещери. И до сега не се знае защо такава богата древна библиотека се съхранява в Юдейската пустиня. Според еврейската традиция е грях да се унищожава ръкописи. Не се знае дали тази ръкописи са преписвани на място или са донесени от другаде. Дали има още неизследвани пещери с книги? Продължават да се изследват и пещери, намерени празни, но с признаци, че в тях също е имало ръкописи.
"Само с алпийска техника можеше да се стигне до пещера 52 и 52-б, които са свързани. Наложи се да разбием част от скалата, за да може да се проврем в пещерата. Намерихме празен свитък в буркан и счупени делви. Пещерата бе ограбена. Надявахме се това да е мистичната пещера на Тимоти - британският изследовател, на когото ерихонските монаси са показали свитъци. Изследвахме милиметър по милиметър. Открихме частици плат, в който са били загърнати свитъците, и част от кожени ремъци, монети и закопчалки от началото на първи век от нашата ера и около стотина костилки от фурми и от маслини, също отпреди 2000 години. Може би на място да са преписвали свещени книги, но не открихме следи от сажди от светилници“, каза за БНР археологът д-р Орен Готфелд.Мистерия е кой точно е писал или преписвал свитъците. В подножието на пещерите е открит необичаен комплекс. Смята се, че е първият в света манастир и че там са живели преписвачите на свещени книги.
"Обитавали са го само мъже. Наричаме го условно манастир на „живеещите заедно“, „синовете на светлината“, или - есеите. Били са не повече от 200. Плиний Стари твърди, че последователите на учението на есеите наброявали 4 000 души. Или е имало и други манастири, или част от последователите са признавали брака. В Кумран са живели в комуна, аскетично. Влизайки в манастира, са му подарявали всичко притежавано от тях, твърди в един от запазените документи човек на име Хани. При археологически разкопки откриват обширна трапезария и парчета от многобройни глинени съдове. Имали са разделение на труда. Повечето от обитателите на комуната са отглеждали фурми, маслини, а вероятно и малки стада. Такива останки от храна са открити при разкопките. Най-важната материална реликва от наследството на есеите е тяхната библиотека, скрита в пещерите над комплекса. Една от залите на манастира е била за преписвачите на Библията, тълкувателите ѝ и пишещите законите и правилата на общността. (Такива са трите големи групи от произведения в библиотеката.), допълни за "Хоризонт" историкът Шаул Леви.
Той разказа, че към манастира е имало школа за подготовка на писари. Открити са останки от гипсови маси с място за мастилница. Самото мастило е от въглен, с изключение на използваното в един от свитъците.
"Наричат есеите предтечи на християните. Утвърждавали се в борба с фарисеите и други, близки до Йерусалимския храм направления в юдаизма, които те обвиняват в бюрокрация и корупция. Себе си смятали за „синове на светлината“. Знае се, че Йоан Кръстител е живял известно време в този манастир. В обителта е имало строг обет за мълчание по светските дела. Има документ, че не са позволили на членовете да коментират, дори когато научили за обезглавяването на Йоан Кръстител. Предполага се, че в манастира е бил за кратко и Христос. Учението им е повлияло на християнството. Само на няколко километра от Кумран се намира третото по святост място в Обетованата земя за християните. Там Христос е бил кръстен във водите на река Йордан. То е свещено място и за евреите. Там предците им са влезли в обещаната им от Господ земя, след като 40 години са обикаляли пустинята".
Минимум 3 пъти на ден, обитателите на манастира са се потапяли ритуално във вода. Но не тази на намиращото се на хвърлей място Мъртво море. Събирали са вода от пороите в специално изкопани басейни. В ритуални бани са се измивали преди всяко ядене, но най-важното - преди да седнат да преписват свещените книги.
"Опасност отвсякъде е дебнела есеите. Най-внушителната постройка на манастира им е наблюдателницата, на която денонощно е имало стража. От руините на кулата и сега се вижда залива на Мъртво море и пътя на север и на юг, откъдето би могла до идва заплаха. Но най-красива е гледката към планината Моаб, която е на Йорданския бряг на Мъртво море. От там Моисей е видял Обетованата земя, но заради провинение към Бога не е могъл да влезе в нея. Вън от манастира е гробище с над 1000 скелета на млади мъже", каза Шаул Леви.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...